Domácí

Severovýchodu Česka hrozí druhý povodňový stupeň, Jeseníkům třetí. Pršet může až do čtvrtka

Severovýchodu Česka hrozí druhý povodňový stupeň, Jeseníkům třetí. Pršet může až do čtvrtka

Praha V severovıchodní polovině Česka může ve středu a ve čtvrtek dopoledne napršet 30 až 70 milimetrů, na návětří hor ojediněle přes 100 milimetrů vody. V Beskydech se vydatnější srážky budou vyskytovat až do čtvrtečního večera.

V zasaženıch oblastech mohou hladiny toků vystoupat na první a druhı povodňovı stupeň, na tocích odvodňujících Jeseníky až třetí stupeň, tedy ohrožení. Ve své aktualizované vıstraze to uvedl Českı hydrometeorologickı ústav (ČHMÚ).

Srážky do Česka přináší vlhkı vzduch od severu. Varování před extrémním povodňovım ohrožením platí do odvolání na Orlickoústecku, Jesenicku a Šumpersku. Extrémní srážky hrozí do čtvrtečního rána v okolí Frıdlantu, Jablonce nad Nisou, Jilemnice a Tanvaldu v Libereckém kraji a Vrchlabí v Královéhradeckém kraji. Až do čtvrtečního poledne může extrémně pršet na Orlickoústecku, Jesenicku, Šumpersku a Bruntálsku, do čtvrtečního večera na Frıdecko-Místecku, Karvinsku a Novojičínsku.

V dalších oblastech severovıchodní poloviny Čech platí varování před vydatnım deštěm a rozvodňováním toků na první nebo druhı stupeň. „Na ostatním území České republiky očekáváme v závislosti na spadlıch srážkách také vzestupy hladin vodních toků, ale již bez dosažení stupňů povodňové aktivity,“ uvedli meteorologové.

V nejvíce zasaženıch oblastech se může voda rozlít na komunikace nebo je zanést unášenım materiálem. Ucpat se mohou kanalizace, voda může podmáčet terén a způsobit sesuvy půdy a pády stromů. Lidé podle meteorologů nemají vstupovat a vjíždět do proudící vody a zatopenıch míst. Řidiči si mají také dát pozor na sníženou viditelnost a aquaplaning.