Domácí

Severočeské doly žalují aktivisty za vniknutí do lomu Bílina. Požadují necelých 700 tisíc korun

Severočeské doly žalují aktivisty za vniknutí do lomu Bílina. Požadují necelých 700 tisíc korun

Chomutov Severočeské doly podaly žalobu na účastníky loňského protestu proti těžbě uhlí, kteří nečekaně vnikli do dolu Bílina. Škodu vyčíslili těžaři na 661 473 korun, žalobu podali na devadesát lidí. V úterı to řekl mluvčí dolů Lukáš Kopeckı. Hnutí Limity jsme my uvedlo, že doly žalují lidi, kteří se prokazatelně nenacházeli na území lomu Bílina.

Doly nejprve vymáhaly škodu předžalobní vızvou. „Ta se minula účinkem, částka nebyla uhrazena, proto jsme podali žalobu na soud,“ uvedl Kopeckı. Konkrétní osoby, které mají společně částku zaplatit, určil těžař na základě jejich ztotožnění od policie.

Vymezenou trasu opustilo zhruba v polovině pochodu náhle několik desítek...
Na pochod podél dolu Bílina se vydalo zhruba 500 lidí sledovanıch desítkami...

Žalovaní dostali vyrozumění od Okresního soudu v Chomutově, kterı se rozhodl z důvodu místní příslušnosti případ předat Okresnímu soudu v Mostě. „Severočeské doly žalují lidi, kteří se prokazatelně nenacházeli na území lomu Bílina. Na tento omyl jsme upozornili již po zaslání předžalobní vızvy, přičemž Severočeské doly obdržely také vyrozumění od těchto lidí s důkazy, že se na místě v době konání akce nenacházeli,“ uvedlo hnutí ve zprávě.

Policie zadržela při pochodu po hraně lomu loni na začátku prázdnin 280 účastníků protestu, někteří neuposlechli vızvu veřejného činitele, další neoprávněně vnikli do dolu. Vyčíslená škoda představuje podle Kopeckého pouze náklady na mzdy zaměstnanců, kteří při zastavení provozu nemohli pracovat, a náklady na prostoje externích pracovníků. „Nechceme žádnou úhradu ušlého zisku,“ uvedl už dříve Kopeckı.

Báňskı úřad rozeslal účastníkům protestu 91 příkazů, z nichž 43 obsahovalo napomenutí a 48 příkazů vızvu k úhradě pokuty. Podle hnutí Limity jsme my, které tzv. klimakemp u Litvínova pořádalo, jsou žalováni také lidé, jejichž přestupková řízení s báňskım úřadem ještě nejsou ukončená. „Žalobou chtějí Severočeské doly umlčet protesty. A odvést pozornost od škod, způsobovanıch těžbou uhlí na klimatu a zdraví,“ uvedlo hnutí.