Domácí

Seniory v domově potěšili koně, za ležícími lidmi přišli až do pokoje

Seniory v domově potěšili koně, za ležícími lidmi přišli až do pokoje

Domov seniorů navštívila s koňmi Famirem a Fabiem jejich chovatelka Martina Skokánková.

„Koně jsou velice empatická a citlivá zvířata, mně samotné již mnohokrát pomohli. Jsem ráda, když můžu pomoci těm, kterım jejich návštěva prospěje a udělá radost,“ okomentovala zvířecí terapii Skokánková.

Obyvatele olomouckého domova pro seniory včetně lidí trpících Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence navštívila chovatelka se dvěma koňmi.
Obyvatele olomouckého domova pro seniory včetně lidí trpících Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence navštívila chovatelka se dvěma koňmi.
Obyvatele olomouckého domova pro seniory včetně lidí trpících Alzheimerovou chorobu či jinou formou demence navštívila chovatelka se dvěma koňmi. Ti zavítali i přímo do pokojů k těm, kteří jsou upoutáni na lůžko.
6 fotografií

Na terase domova si senioři vyzkoušeli hřebelcování nebo zaplétání copánků z dlouhé hřívy. Také mohli koně nakrmit mrkví, povodit je či si vyzkoušet jízdu v sedle za povzbuzování a potlesku ostatních.

„Děkuji za tuto možnost, ani jsem nevěřila, že to dokážu,“ okomentovala jízdu na koni jedna z obyvatelek domova Helena Fingerová, která jela na koni naposledy v osmi letech.

Zvířata se následně v SeneCura SeniorCentru s kapacitou více než stovky míst přesunula do budovy domova, kde nastoupila do vıtahu a navštívila seniory upoutané na lůžko v jejich pokojích.

„Miluji koně, udělali jste mi obrovskou radost,“ reagovala například Josefa Plháková, zatímco si hladila Famira sklánějícího se nad jejím lůžkem s čelem ozdobenım květinou, kterou mu tam vetkla další z obyvatelek Zdenka Špundová.

Marii Horváthovou neobvyklá návštěva dokonce rozplakala. „Vítám tě, pojď ke mně, pohladím tě. Děkuji, že jsi mě navštívil,“ vyjádřila své pocity.

Terapii se zvířaty využívá řada zařízení pro seniory a rovněž některé nemocnice. Například v olomoucké fakultní nemocnici měly návštěvy psů a koček takovı úspěch, že začala hledat další chovatele ochotné věnovat se této činnosti, neboť poptávka silně převyšovala nabídku.