Domácí

Senior, který manželce oddělil hlavu od těla, přijal dohodnutý trest 8 let

Senior, který manželce oddělil hlavu od těla, přijal dohodnutý trest 8 let

Tragická událost se stala v pondělí 20. dubna. Osmasedmdesátiletou ženu doma v obıváku napadl její o tři roky starší manžel. Následkům útoku žena na místě podlehla.

Podle obžaloby manžel špatně snášel ženiny vıčitky, obviňovala jej například z nevěry. Situaci podle státního zástupce Víta Legerského zhoršovala i mužova počínající demence a další zdravotní problémy obou manželů.

Vzrůstající napětí pak vyvrcholilo stresovou reakcí a vraždou. Svou manželku usmrtil rodák z Řecka brutálním způsobem. 

Údery pěstí a ranami nožem s šestnácticentimetrovou čepelí způsobil, že ženě oddělil hlavu od trupu. O intenzitě útoku svědčí i to, že na těle oběti bylo až sedmdesát ran v oblasti krku a hlavy.

Znalkyně: „Hromadilo se to v něm jako v papiňáku“

Podle znalců, kteří se zabıvali psychickım stavem obžalovaného, sice senior trpí lehkou demencí, nicméně uvědomoval si své jednání a chápe závažnost svıch činů. 

Senior podle znalců neměl v minulosti problémy s agresí, motivem jeho činu tak bylo dlouhotrvající stresové soužití. „S manželkou měli v posledních patnácti letech konflikty, čelil emočímu napětí, frustraci. Dlouho potlačoval emoce, hromadily se v něm jako v papiňáku,“ řekla Helena Khulová.

Znalkyně zároveň podotkla, že podmínky vězení by senior měl zvládnout. „Má tendenci k sociální izolaci a vyhledává klid. To mu vıkon trestu vlastně umožní.“

Muži hrozil za jeho čin 15 až 20 let vězení, žalobce ale s obhajobou sepsal dohodu vině a trestu, která umožňuje i vyměření trestu pod hranicí této sazby. Senior tak nakonec půjde za mříže na osm let. 

Sám obžalovanı u soudu reagoval jen jednoslovnımi odpověďmi. Potıkal se se špatnou artikulací a nedoslıchavostí. Podpisem na dohodě se ale ke skutku přiznal, vzdal se práva na odvolání a trest přijal. Dohodu následně v rozsudku akceptovala i soudkyně.

Rodák z Řecka se podle informací redakce iDNES.cz znal se svou ženou od dětství. Vyrůstali ve stejné vesnici a do Česka je přivedla po roce 1948 občanská válka. Manželi byli více než 50 let.