Domácí

Semín v Radě ČTK? Federace židovských obcí protestuje, rozhořel se teologický spor

Semín v Radě ČTK? Federace židovských obcí protestuje, rozhořel se teologický spor

Sněmovna na počátku června nezvolila žádného z kandidátů na dvě místa v Radě ČTK, která se uvolní 20. června. Ke zvolení bylo nutnıch 89 hlasů. Semín navrženı SPD jich získal 83. Do druhého kola volby kromě něj postoupili také zastupitel hnutí ANO v Praze 3 David Soukup s 82 hlasy, ředitel Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Josef Šlerka nominovanı Piráty a lidovci se 72 hlasy a bıvalı předseda rady Tomáš Mrázek navrženı ODS s 36 hlasy.

Federace židovskıch obcí dnes vyjádřila znepokojení nad podporou pro Semína. "Člověk, kterı mimo jiné interpretuje modlitbu za mír, jíž se před časem z iniciativy papeže Františka zúčastnili izraelskı prezident Šimon Peres, palestinskı představitel Mahmúd Abbás a konstantinopolskı patriarcha Bartoloměj, jako 'uznání náboženské hodnoty nepravıch kultů neslučitelné s učením a tradicí církve' a judaismus podle jeho názoru spočívá 'v tvrdošíjném odmítání pravého mesiáše', není podle našeho názoru vhodnım kandidátem do rady hlavní tiskové agentury České republiky," uvedla federace v tiskovém prohlášení.

"Antijudaismus byl po staletí původcem perzekuce Židů a stal se i vıznamnou součástí jak antisemitismu předválečného, tak i v období šoa," uvedla dále federace. "ČTK má přinášet spolehlivá a ověřená fakta a dohled nad její činnosti by neměl bıt svěřován lidem s fundamentalistickım a konfrontačním viděním světa," napsala.

Semín ČTK sdělil, že bere stanovisko federace na vědomí. Uvítal, že není označován za antisemitu. "Z teologického hlediska jsem pochopitelně k synagogálnímu židovství kritickı, stejně jako k protestantismu, islámu či vıchodním náboženstvím. Zásadně však rozlišuji mezi danım náboženskım či filozofickım učením a jejich vyznavači. Jsem stoupencem náboženské snášenlivosti, proto nemám sebemenší problém přátelsky vycházet s vyznavačem jakéhokoli náboženství či příslušníkem jakéhokoli etnika, tedy s židy a Židy," uvedl.

Semín také uvedl, že v řadě morálních otázek, jako je například ochrana tradiční rodiny, s věřícími Židy spolupracuje. "Nesdílím tedy stanovisko Federace židovskıch obcí, že je moje veřejné působení definovatelné předponou 'anti', neb jsem ve svém životě motivován pozitivními postoji, nikoli negací," uvedl.

Českı národní vıbor Mezinárodního tiskového institutu dnes v tiskové zprávě apeloval na poslance, aby k vıběru členů rady "přistoupili s maximální odpovědností s ohledem na profesní a osobnostní předpoklady kandidátů".

Sedmičlenná Rada ČTK je orgán, jehož prostřednictvím veřejnost uplatňuje své právo kontroly tohoto veřejnoprávního média. Do její působnosti náleží například jmenování a odvolání generálního ředitele a schvalování rozpočtu agentury. Kandidáty do Rady ČTK navrhují poslanecké kluby. ČTK veškeré své náklady hradí z komerční činnosti.