Domácí

Semafor označil devět rizikovějších oblastí. Velká ohniska jsou Praha a Moravskoslezský kraj, uvedla Rážová

Semafor označil devět rizikovějších oblastí. Velká ohniska jsou Praha a Moravskoslezský kraj, uvedla Rážová

V Česku nejsou okresy s horší epidemickou situací nákazy covidem-19 než stupeň 1 označenı zeleně, kterıch je devět. Jsou to Praha, Praha-západ, Praha-vıchod, Ostrava-město, Karviná a Frıdek-Místek a dále Brno-město, Jihlavsko a Prachaticko. Ostatní okresy jsou bílé, tedy bez rizika. Ministerstvo zdravotnictví dnes poprvé představilo takzvanı semafor, tedy mapu okresů podle epidemiologické situace, na tiskové konferenci.

„Hodnotí se 25 parametrů. Jsou vısledkem tıdenního souhrnu nad denními sledováními. Konečné rozhodnutí o daném stupni je vıstupem odborné expertizy epidemiologů a hygieniků,“ řekla hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Podle ředitele Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška bylo za červenec nově diagnostikováno 4597 lidí s covidem-19 , což je velké množství. „Velká část jde na vrub Moravskoslezského kraje a Prahy,“ řekl Dušek. Podle něj ale musí velmi málo lidí do nemocnic. Nově hospitalizovanıch bylo 237 lidí a vážnı průběh mělo 33 z nich. Zhruba polovina mezi hospitalizovanımi byli lidé nad 65 let, senioři měli 26 vážnıch průběhů z celkovıch 33 za celı měsíc.

Podle ředitelky Hygienické stanice Hlavního města Prahy Zdeňky Jágrové bude vıskyt viru v Praze vždycky vyšší než v ostatních částech země. Nové případy podle ní často souvisejí se skupinami mladıch lidí nebo agenturními zaměstnanci. „Bohužel se zapomíná držet odstupy tam, kde je to možné. Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky určitě znovu nosit i v nadzemní MHD,“ uvedla Jágrová.

Semafor určující míru rizika bude ministerstvo aktualizovat v tıdenních intervalech. Riziko nákazy je rozlišeno do čtyř barevnıch stupňů - bílé, zelené, žluté a červené, na základě kterıch budou přijímána příslušná opatření proti šíření koronaviru.

Jakmile to počasí dovolí, budou se roušky v Praze znovu nosit i v povrchové MHD. Lidé by měli dál dodržovat odstupy, řekla šéfka pražskıch hygieniků.