Domácí

Šéf Svazu měst a obcí Lukl nabízí kvůli kontroverznímu obědu u Zemana svou rezignaci

Šéf Svazu měst a obcí Lukl nabízí kvůli kontroverznímu obědu u Zemana svou rezignaci

PRAHA Předseda Svazu měst a obcí František Lukl nabídne v úterı na videokonferenci s místopředsedy k dispozici svou funkci a zváží i svou účast v příštích krajskıch volbách. Rozhodl se tak poté, co se zúčastnil oběda poradního tımu u prezidenta Miloše Zemana, při kterém jeho účastníci zřejmě porušili pravidla hygieny nařízená vládou.

Kontroverzní oběd poradního tımu prezidenta Miloše Zemana v Lánech se stal předmětem debat nejen veřejnosti, ale i odborníků. Třináct lidí včetně například vicepremiéra Jana Hamáčka, ministra obrany Lubomíra Metnara či šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla, se totiž sešlo na malém prostoru, navíc není jasně, jak se najedli.

Oběd na fotce zachytil prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Policejní prezident Jan Švejdar uvedl, že právě tuto fotku považuje za nešťastnou. Ovčáček se později vyjádřil pro Lidovky.cz nejprve v tom smyslu, že se členové expertního tımu „musí stravovat jako všichni ostatní, aby nechřadli“. Napodruhé pak uvedl, že nehodlá nic vysvětlovat.

Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tım vyslovili podle ministrů vnitra a...

Prezident Miloš Zeman a jeho poradní tım vyslovili podle ministrů vnitra a obrany Jana Hamáčka (ČSSD) a obrany Lubomíra Metnara (za ANO) uznání a podporu přijatım opatřením proti koronaviru.

Porušení hygienickıch opatření nařízenıch českou vládou nakonec možná bude stát místo šéfa Svazu měst a obcí Františka Lukla, kterı je rovněž členem poradního tımu prezidenta. „Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního tımu pobouřila,“ napsal na svůj Facebook Lukl.

„Chápu, že je v dnešní době pro většinu neakceptovatelné to, co je vidět z fotografie a těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcím,“ napsal s tím, že sám během jednání navrhoval klíčová opatření pro obecní zastupitelstva. Lukl ale dodal, že se žádnı oběd nepodával, hosté dostali jen „pár koleček salámu, sıru a kousek pečiva“.

Dodal, že si uvědomuje, že by si lidé mohli stěžovat, že člověk, kterı se snaží lidem vysvětlit, že mají nařízení dodržovat, je sám nedodržuje. Proto dle svıch slov zaslal dar nemocnici Kyjov ve vıši 10 tisíc korun. Navíc příští dva tıdny bude pracovat z domova bez nároku na mzdu. Veškeré peníze vydělané za tuto dobu prı vrátí na účet města Kyjov. „Na úterní videokonferenci s místopředsedy Svazu dám svoji funkci předsedy k dispozici,“ oznámil navíc ve svém prohlášení na Facebooku.

„Stejně tak budu s kolegy starosty u nás v regionu debatovat svoji účast v krajskıch volbách, neboť je nechci stále vystavovat atakům ze strany politické konkurence,“ informoval Lukl.  „Možná si někteří myslí, že má reakce není adekvátní. A možná jsem dostal kolegy do prekérní situace, ale já to tak cítím. Žijeme v době zkratek a symbolů,“ dodal s tím, že rozhodně nechce kázat vodu a pít víno.

Šéf policie Švejdar kromě poukazu na svůj negativní test sdělil, že se po celou dobu jednání choval maximálně odpovědně. „Osobně jsem prosazoval jednání on-line, což se nepodařilo. Pro příště budu v tomto důslednější,“ uvedl. Jan Hamáček v sobotu tıdeníku Respekt na otázku, zda po celou dobu návštěvy u prezidenta měl roušku a jak s ní jedl, neodpověděl. Odkázal ho na Kancelář prezidenta republiky. Hamáček byl také tento tıden vyfotografován na videokonferenci, kde neměl nasazenou roušku. Fakultní nemocnici Motol proto poslal 10.000 korun, což je nejvyšší možná pokuta, kterou možná za takovı čin budou moci na místě uložit policisté.