Domácí

Šéf sněmovny Vondráček zvedl od pultu na kolegu prostředníček. Šlo o legraci, omlouvá se

Šéf sněmovny Vondráček zvedl od pultu na kolegu prostředníček. Šlo o legraci, omlouvá se

Praha Vztyčenı prostředníček namířil ve středu bezprostředně před zahájením schůze Sněmovny její šéf Radek Vondráček (ANO) z předsednického místa směrem do jednacího sálu. Jeho počínání kritizují někteří členové komory. Vondráček na Twitteru uvedl, že se jednalo o reakci na gesto jiného kolegy a o legraci. Později se za gesto, které směřoval na poslance ANO Ladislav Oklešťka, omluvil.

Vondráček v reakci na internetové diskuze zdůrazňoval, že jednání Poslanecké sněmovny ještě neprobíhalo. V době samotného jednání sněmovny by prı podobné gesto samozřejmě nepoužil.

„Rád bych zdůraznil, že ještě neprobíhala schůze. Byla to reakce na jiné gesto kolegy a kamaráda a samozřejmě se jednalo o legraci, uvedl Vondráček na twitteru. Později se za vulgární gesto také omluvil. „Veřejnosti se omlouvám, kolega Láďa Okleštěk se jistě neurazil,“ napsal.

Členové opozičních stran ale podobnou legraci na půdě sněmovny nepodporují. Dominik Feri (TOP 09) komentoval jednání předsedy sněmovny slovy: „Pak že jsem tady nejmladší.“

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová reagovala apelem na jeden z pilířů demokracie: „ úcta k pravdě a respekt k druhım,“ a vyzvala Vondráčka k veřejné omluvě.„U pana Vondráčka moc nepřekvapí, že jeho etiketa není na vysoké úrovni. Už v době, kdy tu poskakoval s kytarou na pultíku, jsme poznali, že přistupuje k tomuto velmi svérázně,“ uvedla.

Vondráček se před rokem omlouval poté, co bylo zveřejněné video, které ho zachycovalo při večírku v jednacím sále, jak na řečnickém pultíku hraje na kytaru a zpívá.

Místopředsedkyně STAN Věra Kovářová novinářům řekla, že doufá, že Vondráček se nechystá podobnım stylem zahajovat každou schůzi. „Na první dobrou mě napadlo, že pan předseda zapomněl, že není ve třídě na gymplu, kde by byl možná za hrdinu,“ uvedla. Poslanci by podle ní mohli Vondráčkovi věnovat některou z knih o etice od odborníka Ladislava Špačka.

Radek Vondráček ale v tomto směru není průkopníkem, vulgární gesto v podobě zdvihnutého prostředníčku sněmovna nezažila poprvé. V roce 2007 ho použil i někdejší premiér Mirek Topolánek směrem k Miroslavu Kalouskovi, kterému tím údajně chtěl naznačit, že je jednička.