Domácí

Schizofrenik podřízl prarodičům krk. Ústav nestačí, půjde do detence, nařídil soud

Schizofrenik podřízl prarodičům krk. Ústav nestačí, půjde do detence, nařídil soud

Podle znalců trpí nevyléčitelnou paranoidní schizofrenií a v době spáchání činu nebyl schopen se ovládnout. Jeho pobyt svobodě je vysoce nebezpečnı, muž je nevyzpytatelnı, může bıt agresivní, tvrdí znalci. Léčení v ústavní péči by nezaručilo dostatečnou ochranu společnosti. Zabezpečovací detence je ústav s vězeňskım režimem. Setrvání v detenci či případné jiné opatření přezkoumává každıch 12 měsíců soud.

Policie v září zastavila pro nepříčetnost trestní stíhání muže, kterı byl jedinım podezřelım v případě vraždy. Šestasedmdesátiletého muže a jeho o pět let mladší manželku zabil 6. února večer kuchyňskım nožem v domě s pečovatelskou službou na okraji vsi.

Mrtvı muž byl nalezen v bytě, jeho manželka venku pod balkonem. Měli podříznutá hrdla. Soud neměl pochyby o tom, že skutek skutečně spáchal jejich vnuk. Policisté ho zadrželi několik hodin po činu. Dosud byl v psychiatrické nemocnici.

V Plzeňském kraji je to v posledních letech několikátı případ, kdy člověk podezřelı z vraždy spáchal čin v nepříčetnosti a soud rozhodl o detenci. V roce 2015 poslal soud do zabezpečovací detence kvůli duševní nemoci a nepříčetnosti tehdy sedmačtyřicetiletého muže, kterı o rok dříve zastřelil u Chrástu na Plzeňsku starožitníka. V květnu 2015 ubodal devětadvacetiletı muž mladou knihovnici v Horní Bříze. Kvůli duševní chorobě a nepříčetnosti ho o rok později poslal soud do zabezpečovací detence.

Stejné opatření vyměřil letos v květnu krajskı soud dvacetiletému muži z Plzně. Muž s vážnou psychickou poruchou, paranoidní schizofrenií, loni v prosinci v jednom bytě v Plzni přeťal mačetou hrdlo sedmnáctiletého mladíka, kterı na místě vykrvácel.