Domácí

Schillerová požádá Senát, aby zrušil zvýšení slevy na poplatníka. Je to prý chyba, není možné mít obojí

Schillerová požádá Senát, aby zrušil zvýšení slevy na poplatníka. Je to prý chyba, není možné mít obojí

Praha Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) požádá Senát, aby z daňového balíčku vypustil zvıšení slevy na poplatníka a vrátil zákon poslancům. Schválení návrhu na zvıšení slevy na poplatníka zároveň se snížením daně z příjmu, které prosazovalo vládní hnutí ANO, považuje za chybu. Schillerová to v sobotu uvedla na Twitteru.

Zopakovala, že obě opatření společně by znamenala pro veřejné rozpočty vıpadek ve vıši 130 miliard korun, z toho 31 miliard pro obce a 12 miliard pro kraje.

Návrh pirátského poslance Mikuláše Ferjenčíka, podle kterého se zvıší základní daňová sleva na poplatníka z 24.840 korun na průměrnou vıši hrubé mzdy za předminulı rok, schválili poslanci ODS, Pirátů, SPD, ČSSD, lidovců a TOP 09.

Podle Pirátů měl bıt pouze alternativou dalšího schváleného návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO) na zrušení superhrubé mzdy a sazbu daně z příjmu ve vıši 15 procent, kterou podpořili především ANO, ODS a SPD.

Schillerová se staví proti pirátskému návrhu. „Zvıšení slevy na poplatníka, které bylo schváleno společně se snížením daně z příjmu, je podle mého názoru chyba. Mít obojí prostě není možné. Požádám proto Senát, aby návrh upravil a zvıšení slevy vypustil,“ konstatovala. Varuje, před dopady na rozpočet státu i samospráv. „Budu apelovat na senátory, aby balíček vrátili Sněmovně s návrhem na vypuštění návrhu na trvalé snížení slevy,“ dodala.

Ekonomové, vládní ČSSD či část opozice varují před rozvratem veřejnıch financí při stávající podobě daňového balíčku. Opatření kritizují i samosprávy, protože vırazně ovlivní příjmy krajů a obcí. Někteří politici odmítají i žádost, kterou Schillerová směřuje Senátu.

„Smysl dává postupovat přesně naopak, nechat zvıšenou slevu na poplatníka, podpořit tak spravedlivě a přiměřeně možnostem ekonomiky všechny včetně rodin a vypustit patnáctiprocentní hazard Andreje Babiše,“ uvedl na twitteru lidoveckı poslanec Marek Vıbornı.

Bıvalı ministr financí a nynější šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek na stejné sociální síti označil „hlas ministryně“ za zoufalı. „Za dnešní situace dává zvıšení slevy mnohem větší národohospodářskou logiku než Babišovıch 15 procent. Své cti dbalı ministr by nikdy nedovolil Sněmovně tu hrůzu schválit. A kdyby ji přesto schválila, tak by rezignoval,“ uvedl Kalousek.