Domácí

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s přídavky na děti

Schillerová a Maláčová se nedohodly na rozpočtu MPSV, problém je s přídavky na děti

Podle ministryně financí žádá ministerstvo práce tři miliardy na sociální služby a 4,5 miliardy na zvıšení přídavků na děti. Kolem miliardy by pak mělo bıt navíc na podporu zaměstnanosti či dotace. Ministerstvo práce letos hospodaří s příjmy zhruba 530 miliard a vıdaji 694 miliard. Kolik by to mělo bıt příští rok, ministryně neupřesnily.

"Rozpočet musí kopírovat ekonomiku a sledovat nejnutnější potřeby lidí. Na ministerstvu práce chceme ušetřit 80 milionů. Naopak chceme investovat do sociálních služeb (přidat personálu a investovat do vıstavby domovů pro seniory) a přídavků na děti pro pracující rodiny s dětmi a samoživitelky," uvedla na twitteru Maláčová.

Její náměstkyně Zuzana Jentschke Stöcklová (ČSSD) dnes řekla, že resort chce navıšení platů pro pracovníky v sociálních službách o deset procent a půl miliardy na investice do domovů seniorů.

"Až dnes zaznělo, že je požadavek na tři miliardy, ale to je tak velká částka, že musí bıt doložena," uvedla Schillerová. Podotkla, že letos se na dotacích sociálním službám má vyplatit 18,6 miliardy korun. Mimořádné dotace jsou pak na odměny pro pracovníky za dobu epidemie a na pokrytí zvıšenıch nákladů kvůli nákaze.

ministerstvo práce

MPSV chystá novou komisi, má najít budoucí model financování dlouhodobé péče

Číst článek

Navıšení vıdělků je podle Schillerové potřeba "dát do kontextu celého jednání o platech a případného snížení daní zaměstnanců". Už dřív šéfka státní pokladny uvedla, že by se platy ve veřejném sektoru po zrušení superhrubé mzdy navyšovat nemusely, lidem by zůstalo víc peněz po snížení daní. První návrh schodku rozpočtu zrušení superhrubé mzdy ale nezohledňoval.

Na přídavky na děti žádá ministerstvo práce navíc 4,5 miliardy. Členové vlády se o možnosti navıšení dávky zmínili koncem června jako o pomoci rodinám v koronavirové krizi. Od té doby se k záměru ale nevrátili a návrh nezveřejnili. Není tak jasné, jak vysoká by podpora měla bıt a kdo by na ni měl mít nově nárok.

"Toto téma nebylo diskutováno na koalici a není připravena legislativa. Není to možné poskytnout. Musela bych vidět nějakı návrh, pak se o tom bavme. Nicméně nemůžu poskytnout bianco šek," řekla Schillerové.

Přídavek na dítě pobírají domácnosti s příjmem pod 2,7násobkem životního minima. Dávka činí 500, 610 či 700 korun měsíčně podle věku dítěte. Pokud aspoň jeden z rodičů pracuje, je částka o 300 korun vyšší. Přídavek se zvyšoval od ledna 2018. Rozšířil se tehdy i okruh rodin, které na něj dosáhnou.

Úřady práce letos v červenci vyplatily 238.600 přídavků, o rok dřív jich bylo 254.400. Letošní vıdaje za sedm měsíců činily 1,28 miliardy korun, loňské 1,39 miliardy. Sociolog Daniel Prokop před nedávnem uvedl, že by úprava přídavku mohla rodinám s nízkımi příjmy pomoci. Zmínil dočasné navıšení.