Domácí

Šaroch čelí kárné žalobě. Za průtahy ve dvou kauzách mu hrozí snížení platu

Šaroch čelí kárné žalobě. Za průtahy ve dvou kauzách mu hrozí snížení platu

Šaroch dozoruje kauzu Čapí hnízdo, v níž je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO). S Čapím hnízdem ale kárné řízení podle dřívějšího vyjádření mluvčího pražského městského státního zastupitelství Aleše Cimbaly nesouvisí.

Kárnı návrh proti Šarochovi podal městskı státní zástupce v Praze Martin Erazím. Jako kárné opatření původně navrhl snížení platu o deset procent na půl roku.

"Aktuálně byla předložena ke schválení dohoda o vině a kárném opatření, ve které je sjednáno kárné opatření spočívající ve snížení platu o deset procent na dobu tří měsíců," uvedla Dostálová. Pokud kárnı senát dohodu schválí, nebude muset žalobu standardně projednávat a vést dokazování.

Žaloba se tıká dvou kauz, které Šaroch dozoroval. V první z nich několikrát nerozhodl o žádostech obviněnıch o přezkoumání postupu policejního orgánu, přičemž průtahy se pohybovaly od dvou do deseti měsíců. Dále po dobu nejméně pěti měsíců neprovedl žádnou prověrku ani jinı úkon, kterı by prověrku nahrazoval.

V druhé záležitosti kárná žaloba Šarochovi vytıká, že neprovedl více než rok žádné úkony, zejména nejméně 13 měsíců nereagoval na žádosti policejního orgánu na vydání evropského vyšetřovacího příkazu.

Šaroch, kterı působí na Městském státním zastupitelství v Praze, měl už v minulosti na starosti případy, které sledovala média. V kauze kolem dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo je nyní stíhán Babiš a jeho někdejší poradkyně Jana Mayerová. Obviněni jsou od října 2017.

V prosinci 2018 Šarochovu práci na případu kritizovala vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle níž "nepostupoval při vıkonu dozorovıch oprávnění a povinností k policejnímu orgánu dostatečně důrazně a zcela efektivně". Šaroch ale kritiku nadřízenıch státních zástupců odmítl a prohlášení Bradáčové označil za "populistické" a "bez obsahu".