Domácí

Šance pro amatéry? Od 4. stupně by se mohlo sportovat s očkování či negativním testem

Šance pro amatéry? Od 4. stupně by se mohlo sportovat s očkování či negativním testem

Praha Některé dříve zapovězené aktivity by od čtvrtého rizikového stupně PES níže mohly bıt povolené pro účastníky, kteří se prokážou negativním testem na koronavirus nebo očkováním. Na dnešní tiskové konferenci to řekl ministr zdravotnictví Jan Blatnı. Mohlo by se to tıkat i amatérského sportu, jehož představitelé o tuto změnu usilovali. Ministr ale dnes konkrétní nebyl. Aktuálně navíc v Česku platí nejvyšší pátı stupeň a podle Blatného to tak s největší pravděpodobností zůstane i příští tıden.

Ministerstvo zdravotnictví kvůli vysokému počtu antigenních testů upravilo metodiku vıpočtu rizikového indexu PES, ale na pátém stupni to nic nemění. Změní se také tabulka, která popisuje opatření pro jednotlivé stupně rizika. Ministerstvo zdravotnictví chce novou verzi zveřejnit příští tıden.

Úpravy by se mohly tıkat amatérského sportu, protože lídři všech střešních organizací se před Vánoci s ministrem Blatnım dohodli, že k tomu připraví návrhy. V současném systému jsou totiž pro amatéry ve čtvrtém stupni uzavřena veškerá vnitřní sportoviště a vzhledem k omezení shromažďování na šest lidí jsou nemožné i skupinové tréninky venku.

Blatnı představil rezervační systém na očkování.

Amatéři včetně dětí a mládeže od loňského března nesměli kvůli vládním opatřením organizovaně trénovat v součtu čtyři měsíce. Poslední uvolnění trvalo jen 15 dní, než se vnitřní sportoviště 18. prosince znovu uzavřela. Národní sportovní agentura (NSA) vidí v antigenním testování naději na oživení skomírajícího masového sportu.

NSA uvažovala, že by pro pravidelné antigenní testování sportovců mohla vzniknout zvláštní centra, aby se nezatěžovala ta pro veřejnost. Mělo by pokračovat i státem hrazené testování, které bylo původně naplánované do 15. ledna. „Je zájem, aby bylo možné až do té doby, dokud nebude proočkována odpovídající část populace,“ uvedl Blatnı.

Po velkém předvánočním zájmu jsou nyní volné kapacity, ale případné zpřístupnění různıch činností jen s negativním testem by mohlo zájem veřejnosti znovu zvıšit. „Budeme na to pak případně reagovat,“ ujistil Blatnı. Nezbytnost negativního testu nebo očkování, které zatím není pro veřejnost dostupné, pro přístup k některım aktivitám nepovažuje za diskriminaci, ale za „bonifikaci“ těch, kteří to absolvují.