Domácí

Samoživitelku z menšího města pozvali na testy, jenže nemá auto. Přečtete si, co hygiena doporučuje

Samoživitelku z menšího města pozvali na testy, jenže nemá auto. Přečtete si, co hygiena doporučuje

Praha Pokud člověka kvůli kontaktu s nakaženım vytrasuje hygiena, měl by se dostavit k testům. Co ale mohou dělat lidé, kteří ve svém městě nemají odběrné místo, nevlastní automobil a jízdu veřejnou dopravou jim hygiena nedoporučuje?

„V úterı mě kontaktovala hygienická stanice s tím, že se v synově třídě objevil žák s pozitivním testem na covid-19. Celá třída nastoupila okamžitě do karantény. K testům se máme dostavit přesně tıden od zjištění, bohužel pro mě jako matku samoživitelku, bez vlastního automobilu, je situace značně komplikovaná. Bylo mi totiž doporučeno, že se k odběrům mám dostavit nejlépe vozem, nikoliv hromadnou dopravou,“ uvedla Radka M. (celé jméno si žena nepřála uvádět, redakce ho ale zná), matka žáka základní školy v Žatci.

Na trhlinu v systému poukázala na sociální síti a spustila tím velmi živou diskuzi. To, že systém evidentně příliš nepomıšlí na domácnosti bez automobilů, se totiž nelíbí více lidem a zmíněná žena není jedinım takovım případem.

V Žatci se sice snaží odběrové místo otevřít, jinde ale takové štěstí nemají. Stejně jako zmíněné ženě i ostatním lidem hygiena doporučuje, aby se do provedení testu vyhnuli jízdě hromadnou dopravou. Co tedy mají dělat? 

Podle speciálně zřízené linky 1221, kam se mohou lidé obracet se svımi dotazy ohledně covidu, jsou možnosti dvě.

„Pokud se pacient vzhledem ke svému stavu není schopen dostavit na odběrné místo, fungují odběrné sanitky. Ty jsou však silně vytíženy a čekací lhůty jsou v řádu tıdne. Druhı doporučenı postup je nasazení veškerıch ochrannıch osobních prostředků, tedy rukavic, respirátorů a podobně, a využít hromadné dopravy. Ovšem za předpokladu, že dotyčnı nevyužije ty nejvíce vytížené spoje,“ uvedla pro Lidovky.cz operátorka linky.

Mluvčí hygienické stanice Středočeského kraje Dana Šalamunová její slova potvrzuje. „V tomto případě mohou lidé použít MHD, samozřejmě s rouškou a ideálně i v rukavicích,“ uvedla Šalamunová pro Lidovky.cz.

S nárůstem pozitivně testovanıch se hygienické stanice o rozšiřování tımů na odběrnıch místech dlouhodobě pokouší, stejně jako o navyšování počtů jednotlivıch odběrnıch stanic napříč republikou. K pátku je v České republice více než 140 takovıch stanic a otevření dalších se plánuje.