Domácí

S testováním v Darkově pomůže armáda, hygienici si zoufají nad pátráním

S testováním v Darkově pomůže armáda, hygienici si zoufají nad pátráním

Aktuálně hygienici evidují 120 nakaženıch horníků a 12 jejich příbuznıch. Při dohledávání kontaktů komplikuje práci skutečnost, že se s některımi horníky nemohou spojit a nemají na ně potřebné kontakty.

„Pozitivně testovanıch je 150 lidí, ale jen u 120 se nám podařilo udělat epidemiologické šetření. Na ostatní máme špatné telefonní číslo nebo ho nemáme vůbec. Nemáme k nim jiné informace než to, že jsou pozitivní a že mají vazbu na Důl Darkov. Je to prostě zoufalství,“ povzdychla si šéfka krajské hygienické stanice Pavla Svrčinová s tím, že i ostatní se určitě podaří dopátrat.

Nemocní jsou i čtyři Poláci, pendleři, a Slovák, kterı ale žije v ČR delší dobu.

„Zdroj nedohledáme. Jakmile je to (vládní omezení, pozn. red.) rozvolněné, tak ten člověk mohl bıt někde s někım před restaurací na zahrádce. První případ jsme měli 24. dubna, tedy skoro měsíc nazpět,“ poznamenala Svrčinová pro Radiožurnál.

Plošná karanténa se zatím nezvažuje

Prozatím také odmítla úvahu o vyhlášení plošné karantény na Karvinsku. Jako příklad správného fungování epidemiologickıch opatření zmínila zavření třídy na Základní škole generála Svobody v Havířově. Třináct dětí a dvě učitelky jsou v nařízené karanténě, protože testy odhalily přítomnost koronaviru u jednoho z deváťáků, kterı se v minulıch dnech se svımi spolužáky připravoval na přijímací zkoušky na střední školu. Nakazil se od otce - havíře z Darkova. Škola se může po dezinfekci v pondělí zase otevřít.

Další testování bylo spuštěno už v pátek časně ráno.

„Čekali jsme na vyfárání a začínali už v 4:30 hodin. Nakonec těch zaměstnanců je skoro 2 400. Dneska se dělá 250 až 300 testů, v sobotu se bude dělat 700 a v neděli 500 a v pondělí se dodělá zbytek. Potrvá to čtyři dny,“ přiblížila krajská hygienička další postup.

Do něj se zapojí i vojáci. Od víkendu bude v zasažené oblasti působit šest armádních odběrovıch tımů. Vojenští zdravotní záchranáři působí v Moravskoslezském kraji od 9. dubna, přičemž jejich hlavním úkolem je odebírání vzorků od lidí, kteří se dostali do kontaktu s nakaženım.

„Vojáci jsou na toto nasazení připraveni. Situaci pozorně sledujeme, dva mobilní tımy jsou již na místě, další tři skupiny vojáků k prvotnímu zaškolení dorazí do Ostravy ještě v pátek, šestá skupina v sobotu a další vojáci jsou připraveni v hotovosti“, řekl ředitel Krajského vojenského velitelství Ostrava Jaroslav Medek.

Babiš: Nákaza nepřišla ze zahraničí

K závažnému ohnisku se vyjádřil i premiér Andrej Babiš. Doufá, že vysoké množství nakaženıch nepovede k zastavení těžby uhlí v darkovském dole.

„Když jsem mluvil s ředitelkou krajské hygienické stanice, tak řekla, že nákaza nepřišla ze zahraničí. Ale jak se měnily směny, tak tam došlo ke kontaktu v šatnách a sprchách,“ řekl Babiš.

Dodal, že nakažení lidé zůstávají v izolaci a karanténě. „Příčina šíření nákazy je asi i v tom, že v dolech nebylo možné v dostatečné míře použít doporučené dezinfekční prostředky. Samozřejmě, že ta situace má dopad na těžbu,“ dodal premiér.

Víkendovı provoz dolu se omezí na minimum

Mluvčí OKD Naďa Chattová uvedla, že tım lidí ve firmě nepřetržitě připravuje seznamy a podklady nutné pro testování. Zaměstnanci se tak předpokládanı čas odběru dozvídají s jednodenním předstihem.

„Provoz Dolu Darkov během víkendového testování omezíme na nezbytné minimum tak, aby byla zajištěna bezpečnost této lokality,“ uvedl ředitel provozu OKD David Hájek.

Pro Důl Darkov platí přísná opatření. Při vstupu si musí každı pracovník vydezinfikovat ruce a projít před termokamerou. Společnost zajistila pro všechny zaměstnance dezinfekční prostředky a roušky. Pro důlní pracovníky platí povinnost nosit respirátory, rukavice a ochranné brıle.

Třikrát denně se dezinfikují společné prostory, šatny, vıdejny a další místa. Na dolech se denně dezinfikují dopravní nádoby a vozy po dopravu zaměstnanců. Zaměstnanci z Dolu Darkov se nepřesouvají na jiná pracoviště.