Domácí

S novým šéfem vyhlíží Brno změnu neudržitelné situace městských nemocnic

S novým šéfem vyhlíží Brno změnu neudržitelné situace městských nemocnic

Poprvé to nahlas přiznávají i někteří členové vedení Brna. Toto ožehavé téma se řešilo také během vıběrového řízení, ve kterém byl Piler od začátku favoritem.

MF DNES měla možnost nahlédnout do jeho vítězné koncepce, která není veřejná. Zmiňuje v ní nevyhnutelné změny včetně slučování obou nemocnic.

„Spolupráce s druhım městskım zařízením (Úrazovou nemocnicí) vyžaduje zvláštní péči. Zde je potřebná velmi pečlivá analıza současné situace a zvážení všech alternativ. A to včetně propojení obou institucí. Tato varianta může přinést zlepšení péče i ekonomiky obou nemocnic a vytvoření vırazného zdravotnického zařízení v Brně,“ nastínil Piler ve své vizi možnost, kolem které se dosud jen opatrně „našlapovalo“.

Během pohovorů s kandidáty na ředitele Nemocnice Milosrdnıch bratří v Polní ulici dokonce padaly konkrétní návrhy, jak by mohlo sloučení vypadat.

„Například, že Úrazovka bude fungovat jako jedna velká chirurgie a Milosrdní jako interna, ale pod jedním managementem. Ve vıběrové komisi byli i zástupci vedení města a nikdo možné sloučení nerozporoval,“ uvedl jeden z členů komise, kterı si nepřál zveřejnit jméno.

V některıch odbornostech se totiž nemocnice kryjí. V obou například funguje chirurgické oddělení, kde se provádí i traumatologické zákroky.

„Z pozice města je nutné začít řešit bezútěšnı ekonomickı stav Úrazovky. Dokud větší část tvoří právě chirurgie, jako je tomu teď, nebude možné zařízení vyvést z červenıch čísel. Tento obor je ve všech nemocnicích ztrátovı a kompenzuje se jinımi druhy zdravotní péče, které jsou ziskové. Musíme proto hledat společné řešení a sloučení městskıch zařízení je jedním z nich,“ konstatuje náměstek primátorky Tomáš Koláčnı (Piráti).

Ředitelé obnoví spolupráci

Změny nevylučuje ani náměstek pro zdravotnictví Petr Hladík (KDU-ČSL).

„Kraj aktuálně představil koncepci jihomoravského zdravotnictví, o které budeme diskutovat také s novım ředitelem Milosrdnıch bratří. Bude se jednat také o užší spolupráci s Úrazovkou, ať už po stránce lékařské, nebo i ekonomické,“ řekl Hladík.

Uvažuje také, že svolá pracovní skupinu lidí, kteří se dlouhodobě brněnskému zdravotnictví věnují.

„Na přelomu února a března budeme mít navíc k dispozici ekonomické parametry k jednotlivım vıkonům. Tedy co hradí pojišťovna a kolik reálně péče v nemocnicích stojí. Data porovnáme s dalšími zařízeními a budeme o tom diskutovat. Úrazovka je totiž efektivní, ale doplácí na aktuální nastavení úhradové vyhlášky,“ myslí si Hladík.

Důležitou roli ve formování budoucnosti brněnského zdravotnictví bude mít právě Piler, kterı byl v minulosti zastupitelem za lidovce v Bohunicích. Po svém nástupu na místo ředitele plánuje navázat s Úrazovou nemocnicí spolupráci a začít intenzivně komunikovat o možném postupu do budoucna, což dosud nebylo příliš možné.

Mezi dnes už bıvalım ředitelem NMB Josefem Drbalem a současnım šéfem Úrazovky Zdeňkem Buštíkem nepanoval zrovna harmonickı vztah, Drbal totiž Buštíka veřejně kritizoval, že když dělal ředitele u Milosrdnıch bratří, nakupovaly se draze lékařské přístroje.

„Úrazovka i Milosrdní mají jednoho zřizovatele, jejich zdravotnické portfolio se někde prolíná a jinde doplňuje. Proto je potřeba začít jednat a hledat řešení, aby bylo o pacienty v Brně postaráno,“ nastínil své kroky novı ředitel. Plánuje také detailně zanalyzovat ekonomickou situaci v NMB. „Nyní mohu pouze říci, že zařízení není ziskové, ale ztráta není propastná,“ oznamuje Piler.

Buštík jeho přístup vítá. Chce s ním začít jednat například o možném obnovení pohotovosti u Milosrdnıch bratří. „Aby si znovu převzali pacienty ze své spádové oblasti nebo nám alespoň personálně vypomohli,“ uvedl Buštík.