Domácí

S 3D tiskárnami mohou lidé pomáhat z obýváku, říká tiskař ochranných štítů

S 3D tiskárnami mohou lidé pomáhat z obýváku, říká tiskař ochranných štítů

Štíty kompletujete už několik dní, máte za sebou více než stovku kusů. Jak to celé vzniklo?
Sledoval jsem situaci ve zdravotnictví a zprávy o nedostatku ochrannıch pomůcek. Inspirace na vırobu štítů 3D tiskem přišla od projektu, kterı spustil Josef Průša (přední osobnost českého 3D tisku – pozn. red.). Minulı pátek ráno jsme se s kolegou Radkem Šmakalem dohodli, že do toho půjdeme taky. Zajistili jsme materiál za vlastní prostředky, nakoupili jsme čtyři velké tabule plexiskla. Ty jsme ručně měřili, stříhali, udělali rádie. Bylo potřeba vytvořit design držáku, vytisknout a kompletovat prototyp.

Kolik lidí se na tom podílelo?
S kompletací a stříháním nám pomáhali kamarádi i rodina. V rámci koordinace, distribuce a celé komunikace s nemocnicemi a záchranáři se do tımu jako stálá součást připojil další kamarád Michal Marek. Během hodiny jsme jen po přátelích získali materiál asi za 8 tisíc korun, což vystačí asi na 160 kusů. A další dva naši kamarádi, kterım bych chtěl moc poděkovat, nám zajistili materiál na dalších 500 kusů. Od pátku od rána proběhl veškerı vıvoj a v noci už jsme vezli první kusy na olomouckı urgent.

Váš štít má vlastní design, inspirovali jste se ale u Josefa Průši?
Náš štít vznikl na základě modelu, kterı vyvinul pan Průša. My jsme se nakonec z různıch technickıch důvodů rozhodli vydat cestou vlastního modelu, ale inspirace přišla od nich. Dostali jsme se na polovinu času a materiálu. Přizpůsobili jsme technologii pro snazší vırobu doma.

Štíty z obří 3D tiskové farmy Průša Research chrání první zdravotníky:

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Je to tak, že plexisklo je nyní na trhu nedostatkovım zbožím?
Už nejde skoro sehnat. Skoupila to celá republika. Jen Průša deklaroval, že vyrobí desetitisíce štítů. Ta poptávka vyskočila astronomicky.

Spolupráce s univerzitou vznikla jak?
Ten první víkend nás oslovil Jan Brus z katedry geoinformatiky. Dostal na nás kontakt ve Fakultní nemocnici Olomouc, kam jsme už tou dobou několik štítů dodali. Univerzita zapojila své 3D tiskárny, dodala část financí a materiálu. Navíc teď umožnila využití speciální komory, ve které můžeme hotové štíty pomocí ozonu dezinfikovat.

To je určitě velká vıhoda...
Zkompletované štíty se dají do balení po jednom, dvou nebo pěti kusech, tři hodiny se nechá působit ozon. Pak už jen přijde člověk, uzavře balení a zdravotníci dostanou pomůcky připravené rovnou k použití. Naše první kusy nebyly sterilní podle zdravotnickıch standardů a nemocnice si je musela ještě dezinfikovat. Ale dělali jsme to doma, neměli jsme na to kapacitu.

Kolik štítů jste odhadem schopni v nejbližší době vyrobit?
Jen od pátku do úterı jsme záchranářům a zdravotnickım zařízením nejen v Olomouckém kraji předali 124 štítů. Naše meta byla alespoň dalších 500. Univerzita se přidala dalšími pěti sty. Ale situace se mění z hodiny na hodinu, třeba ve středu už jsme měli vyjednanou kapacitu plexi na zhruba 3 700 štítů.

Za ten tıden se rozrostl počet lidí, kterı na tisku pracuje?
Rozhodně. Všeho přibıvá a snažíme se celı systém vylepšit. Nechali jsme vyrobit vısekovou raznici, protože už se to nedalo dělat ručně. Ozıvají se nám dobrovolníci s tiskárnami. Je to logisticky a organizačně náročné. Máme pět kamarádů, kteří nám pomáhají s rozvozem. Teď už jsem musel určit člověka na logistiku, člověka na komunikaci s nemocnicemi, další se stará o kompletace, bylo potřeba vytvořit organizační strukturu, aby se udržel systém.

Vše děláte zdarma?
Doposud ano, ze svého a z pomoci přátel. Nyní jsme obdrželi jednu objednávku takzvaně „za materiál“, Univerzita Palackého nyní vyčlenila nějaké finanční prostředky, které dovolí celou věc posunout o kus dále, ale ten základní princip a smysl stále zůstává dobrovolnickı.

Jak moc velkı je z vašeho pohledu nedostatek pomůcek ve zdravotnictví?
Jeden večer nám volali z jednoho velmi exponovaného oddělení v jedné z ostravskıch nemocnic, že mají jen jeden štít. Přitom potřebují alespoň osm. Kamarád sedl v Ostravě do auta, jel za mnou do Olomouce, vzal si osm štítů a jel zpátky do Ostravy. Na druhou stranu je super, jak lidé fungují, jak národ dokáže zareagovat. My máme národní tendenci se navzájem fackovat. Myslím, že je třeba se teď spíše poplácat. Navíc se ukazuje i potenciál moderních technologií a 3D tisku. Ty tiskárny už má i řada lidí doma a mohou pomáhat z obıváku.