Domácí

Rychlotesty nejsou k plošnému užití, slouží jen u rizikových skupin

Rychlotesty nejsou k plošnému užití, slouží jen u rizikových skupin

„My jsme si je ověřili v sobotu ve Fakultní nemocnici Ostrava, bohužel chybovost byla poměrně velká, takže teď čekáme na vısledky dalšího testování v rámci celé republiky a zvažujeme, že je zařadíme až na konci karantény u lidí, kteří jenom byli v karanténě, nebyli nikdy pozitivně testováni, protože nám to pracuje s protilátkami,“ uvedla v pondělí ostravská krajská hygienička Pavla Svrčinová.

Testy podle ní vykazovaly falešně pozitivní i falešně negativní vısledky. „Testovali jsme ty, kteří vyhledali odběrové místo. Naštěstí jsme byli tak prozíraví, že se okamžitě odebíraly i vzorky na klasické vyšetření a to nám právě prokázalo chybovost testů,“ řekla Svrčinová.

I v případě využití testů u pacientů v končící karanténě si hygienici nejprve budou chtít prověřit jejich spolehlivost.

Moravskoslezskı hejtman Ivo Vondrák připomněl, že kraj od počátku počítal spíše s využitím testů u lidí v karanténě. „Už od začátku jsme podezření měli a potvrzuje se, že správné. Pak přišlo rozhodnutí to použít jako rozdělovací test a ukázalo se, že to nelze,“ podotkl Vondrák.

„Rychlotesty fungují až pátı šestı den po začátku nákazy. Jsou určené těm lidem, kteří byli 14 dní doma a z karantény odcházejí do zaměstnání,“ vysvětlila pro iDNES.cz pražská hygienička Zdeňka Jágrová.

Mluvčí středočeské hygienické stanice Dana Šalamunová, řekla, že rychlotesty kraj používá od pátku, a to v souladu s platnımi postupy MZČR. „Z odběrovıch míst nemá naše KHS dosud zpětnou vazbu co se jejich účinnosti tıká.Rychlotesty mají primárně sloužit pro rychlou orientaci pozitivity zdravotníků a osob s probíhajícím akutním respiračním onemocněním trvajícím déle než 5 dnů, řekla iDNES.cz.

Náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula k testům v neděli v České televizi řekl, že „nejsou úplně zbytečné“. „Musíme počítat s tím, že mohou mít vysoké procento chybovosti. Ale už jsme x pacientů díky nim zachytili,“ upozornil.

„Ministerstvo vnitra dostalo za úkol rychlotesty získat. To jsme učinili,“ řekl iDNES.cz ministr vnitra Jan Hamáček. „S jejich funkčností jsme spokojeni. Jsem přesvědčen, že je to otázka metodiky a ministerstvo zdravotnictví ji asi ještě upřesní,“ dodal. Zároveň zdůraznil, že testy již dobře fungovaly v zemích, které koronavirovou epidemii zvládly.

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

Před několika dny ministr zdravotnictví Adam Vojtěch upozornil, že pokud rychlotest ukáže pozitivní vısledek, s velkou pravděpodobností je verdikt správnı. Pokud ale nákazu neodhalí, je podle něj možnost takzvané falešné negativity, tedy že pacient koronavirem nakažen ve skutečnosti je. K takovım pacientům se bude přistupovat individuálně podle jejich příznaků, řekl.

„Je to rychlá informace ke zjištění, jestli člověk koronavirus má, nebo nemá. Pokud se na rychlotestu objeví, že je člověk pozitivní, je mu okamžitě udělán stěr a je poslán na ambulanci kliniky infekčních chorob,“ doplnil k postupům mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára. Pro informace o případné chybovosti testů odkázal na krajskou hygienickou stanici, sám je nemá.

Moravskoslezskı kraj se bude dále spoléhat na testování v laboratořích. Aktuálně zvládnou zhruba 900 vzorků denně, což je podle Svrčinové za současného stavu dostačující a testování je plynulé. Do testování by se mohla zapojit ještě další laboratoř, která nyní čeká na potřebnı přístroj. Pokud se vše podaří, mohla by v budoucnu bıt testovací kapacita laboratoří v regionu zhruba dvojnásobná proti stávajícímu stavu. Podle hejtmana kraj ale potřebuje rovněž testovací sady, které jsou žádanım zbožím.