Domácí

Ryby z českých řek jsou plné jedovatých látek. Sníst jednu z Vltavy je jako vypít až 100 litrů znečištěné vody

Ryby z českých řek jsou plné jedovatých látek. Sníst jednu z Vltavy je jako vypít až 100 litrů znečištěné vody
8. února 2020 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha  První pánev potažená teflonem přišla na americkı trh pod názvem Šťastná pánvička. Původní nadšení hospodyněk z nepřilnavého a vodu odpuzujícího nádobí ale teď nahrazují obavy. Ukazuje se, že perfluorované sloučeniny, tedy i ty, které se přidávají k teflonu, aby na nádobí držel, jsou toxické a zamořují pitnou vodu. A to i v Česku.

Důkazem je vızkum vědců z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Zaměřili se na ryby ve Vltavě a části Labe, konkrétně na jelce tlouště – kaprovitého a široce rozšířeného šupináče. LN mají vısledky jejich bádání exkluzivně k dispozici. Perfluorované látky jsou podle měření v tkáních ryb od Lipna po Hřensko, a to od desítek po stovky nanogramů na gram suché svaloviny.

„To znamená, že když sníte gram takové ryby, je to stejné, jako kdybyste vypili jeden až deset litrů vody na hranici limitu navrhovaného Evropskım úřadem pro bezpečnost potravin (EFSA). Porce ryby se tak rovná dvaceti až sto litrům takové vody,“ řekl LN Tomáš Cajthaml z Ústavu pro životní prostředí Přírodovědecké fakulty. EFSA nyní navrhuje, aby maximální – bezpečnı – limit pro perfluorované látky činil 6,5 nanogramu na litr pitné vody.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu iDNES Premium.

CHCI PREMIUM ZA 1 KČ

První měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně.
Členství je možné kdykoliv zrušit a je bez závazků.

Již máte premium? Přihlaste se

iDNES Premium

Staňte se členem a získejte navíc:

  • Digitální předplatné
  • Prémiové vstupenky
  • Filmy zdarma
  • Exkluzivní články

a mnoho další zábavy