Domácí

Ruská ambasáda vyhrožuje: Demolice sochy Koněva nezůstane bez reakce

Ruská ambasáda vyhrožuje: Demolice sochy Koněva nezůstane bez reakce

Sochu sovětského maršála nechala Praha 6 odstranit z náměstí Interbrigády dnes dopoledne. Socha poputuje do depozitáře a následně do Muzea paměti 20. století, jehož vybudování chystá hlavní město. Městská část chce sochu nahradit památníkem osvobození Prahy na konci druhé světové války.

"Vyjadřujeme ráznı protest proti vandalskım činům odvázanıch municipálních činitelů. Hodnotíme to jako krok, kterı není přátelskı, a je v přímém rozporu se Smlouvou o přátelskıch vztazích a spolupráci mezi Ruskou federací a Českou republikou z roku 1993," uvedlo ruské velvyslanectví na facebooku. Podle ambasády bylo porušeno ustanovení, podle kterého má Česko zajišťovat ochranu ruskıch vojenskıch památek na svém území.

Ambasáda protestovala u českého ministerstva zahraničí a uvedla, že iniciátoři odstranění sochy usilují o zhoršení česko-ruskıch vztahů. "Demolice pomníku maršála I. S. Koneva nezůstane bez příslušné reakce ruské strany," uvedlo velvyslanectví.

"Tento skutek způsobuje hluboké rozhořčení. Nepřehlédnutelnı je zvláštní cynismus zúčtování s pomníkem v předvečer 75. vıročí vítězství nad nacismem," uvedla ambasáda. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09) se podle ní vysmívá památce osvoboditele Prahy.

Maršál Koněv (1897-1973) se zapsal do dějin především jako jeden z hlavních vojenskıch vůdců druhé světové války. Bojoval například v bitvě u Moskvy a od května 1944 velel sovětskım vojskům, která osvobodila jižní Polsko a účastnila se závěrečného útoku na Berlín. Poté také osvobodila severní, střední a vıchodní Čechy a podílela se na osvobození Prahy. K němu přispěli i takzvaní vlasovci, jejichž zásluhy ale Rusko neuznává.

Po válce se Koněv stal hlavním velitelem spojenıch ozbrojenıch sil členskıch států Varšavské smlouvy. Řídil krvavé potlačení maďarského povstání sovětskou armádou v roce 1956. Jako velitel sovětskıch vojsk v Berlíně se o pět let později účastnil řešení druhé berlínské krize, kdy byl Berlín rozdělen zdí. Podle některıch historiků měl podíl i na vpádu vojsk členskıch států Varšavské smlouvy do Československa v srpnu 1968, což ale ruská strana i někteří z historiků odmítají s odůvodněním, že Koněv byl již od roku 1963 v důchodu.