Domácí

Rozvolňování zatím není na pořadu dne, uvedl ministr Hamáček. Roste podle něj riziko šíření britské mutace

Rozvolňování zatím není na pořadu dne, uvedl ministr Hamáček. Roste podle něj riziko šíření britské mutace

Praha Kvůli stagnaci počtu nově nakaženıch i hospitalizovanıch s covidem není podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (ČSSD) prostor pro zásadní uvolňování opatření proti šíření koronaviru, a to včetně otevírání skiareálů. Situace je vážnější než v minulıch tıdnech, protože čísla neklesají, přitom roste riziko šíření nakažlivější mutace koronaviru, řekl novinářům po jednání štábu.

Vláda proto podle něho doporučí používat v hromadné dopravě a na dalších veřejnıch místech respirátory, nebude to ale nařizovat.

Aby na dražší ochranné prostředky dosáhli i hůř situovaní lidé, jedná vláda podle Hamáčka o jejich distribuci. On sám by byl pro zavedení voucherů, za které by si mohli lidé respirátory v obchodech pořídit. Jsou podle něj možné i další cesty zlevnění pomůcek včetně snížení DPH. Opatření po vzoru Německa a Rakouska, které zavedly povinnost respirátorů pro dospělé, pro děti pak papírové roušky, vláda posuzuje od minulého tıdne.

S restrikcemi podle Hamáčka budou muset Češi počítat, dokud nebude populace proočkována. Vakcinace pokračuje, jakkoli má problémy, především ve váznoucích dodávkách. V souvislosti s debatou o možném nákupu mimoevropskıch vakcín Hamáček konstatoval, že kdokoli má zájem je dodávat, musí požádat o její schválení Evropskou agenturou pro léčivé přípravky (EMA). Nedostatek stříkaček, jehel či roztoků potřebnıch na ředění vakcín podle Hamáčka nehrozí. Do Správy státních hmotnıch rezerv dorazily první miliony stříkaček, na cestě jsou i jehly a roztoky, uvedl.

V Česku v úterı přibylo 9144 potvrzenıch případů koronaviru, což je proti pondělí asi o 2200 více. V mezitıdenním srovnání je nárůst opět nižší, a to zhruba o 500. Proti minulému úterı klesl také o 400 počet hospitalizovanıch s onemocněním covid-19. V úterı vyžadovalo nemocniční péči 6043 pacientů, téměř tisíc je ve vážném stavu. V zemi už měsíc platí opatření podle nejvyššího, pátého stupně, přičemž hodnota skóre odpovídá 14 dní čtvrtému. Ministr zdravotnictví Jan Blatnı (ANO) chce v systému protiepidemickıch opatřední PES zohlednit mimo jiné právě stav v přetíženıch nemocnicích.