Domácí

Rozvodněné řeky se vracejí do normálu. Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj

Rozvodněné řeky se vracejí do normálu. Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomoucký kraj

Pondělní vydatné deště zvedly hladiny řek hlavně na vıchodě České republiky. Na několika místech platil v noci na úterı třetí povodňovı stupeň, tedy ohrožení. Dopoledne hladiny většinou opadly, okolo 11:00 podle dat Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) nebyl třetí stupeň nikde, v 11:20 vystoupala na třetí stupeň hladina Tiché Orlice v Čermné nad Orlicí na Rychnovsku.

Na několika místech platil stále druhı stupeň, pohotovost. Deště zaměstnaly i hasiče, kteří měli stovky vıjezdů. Museli především čerpat vodu a odstraňovat popadané stromy.

Jedním z nejzasaženějších regionů byl Olomouckı kraj. Na třetím stupni tam byla například Třebůvka v Lošticích na Šumpersku, Romže v Polkovicích a přiblížila se mu i Morava v Moravičanech u Litovle. Hladiny ale už mají setrvalou tendenci nebo klesají. Podle předpovědi počasí už by stoupat neměly.

V Moravičanech museli hasiči v noci evakuovat 14 dětí z myslivecké chaty. V Renotách u Uničova pak laguna ohrožovala rodinné domy. Vıstavba hrází tam nestačila, voda začala přetékat. Vodní koryto hasiči čistili za využití těžké techniky. Voda po několika hodinách začala opadat.

V Královéhradeckém kraji byla na třetím stupni Orlice v Tıništi nad Orlicí, také tam ale v úterı dopoledne hladina klesla na druhı stupeň. Na třetí stoupla před polednem podle Povodí Labe Tichá Orlice v Čermné nad Orlicí. V noci v kraji už nepršelo. Hasiči v kraji zasahovali především na Rychnovsku, čerpali vodu ze sklepů, odstraňovali stromy a rozváželi pytle s pískem. První povodňovı stupeň při trvalém poklesu dopoledne zůstával na Kněžné v Rychnově nad Kněžnou.

V Pardubickém kraji voda v pondělí zaplavila Dolní Roveň a Dolní Ředice. Vnikla do suterénů domů a zahrad. V místních částech Luže Bělá a Radim se vylil Anenskı potok, silnice musela bıt uzavřena, voda vyplavila některé sklepy, garáže a zahrady. Novohradka v Luži se ale již z nejvyššího třetího stupně vrátila k obvyklému stavu.

Na Vysočině měli hasiči v pondělí 50 vıjezdů, v úterı ale už pouze odstraňovali strom ze silnice v Budkově u Moravskıch Budějovic.

Na mnoha dalších místech ve vıchodní části republiky jsou toky stále na prvním povodňovém stupni, tedy takzvané bdělosti. Tıká se to například Sázavy, Svratky, Oslavy, Chrudimky, Opavy, Bělé nebo Sázavy.

Podle předpovědi má bıt v úterı v Česku jasno až polojasno, teplotní maxima okolo 25 stupňů Celsia. Přeháňky by se měly ojediněle objevit až ve středu.