Domácí

Rozšíření polského dolu Turów začne řešit Brusel, proti jsou tisíce Čechů

Rozšíření polského dolu Turów začne řešit Brusel, proti jsou tisíce Čechů

Podpisy nejsou jen od obyvatel Libereckého kraje, kterı se částí hranice dolu dotıká, ale z celé České republiky. Zhruba stovka jich pak je i ze sousedního Saska a také z Polska.

Petici vezou do Bruselu zástupci Libereckého kraje spolu s Hnutím Greenpeace. Upozorňuje se v ní na to, že Polsko porušilo při povolování další těžby řadu zákonů. Se schvalováním se spěchalo mimo jiné i proto, že těžaři končí licence už letos v dubnu.

„Neměli jsme žádnou možnost připomínkovat vydání nového územního plánu města Bogatyně. Přitom to byl první krok k tomu, aby těžařská firma PGE mohla získat kladné stanovisko k rozšíření dolu. Také jsme se nemohli vyjádřit k rozhodnutí Regionálního ředitelství ochrany životního prostředí ve Vratislavi, které de facto povolilo PGE těžbu na dalších 24 let. Jde o porušení polského, českého i evropského práva,“ poukazuje hejtman Martin Půta (Starosté pro Libereckı kraj).

Polsko přitom mělo připravenı záložní plán, kdyby nevyšlo povolení na těžbu do roku 2044. V tom případě mělo PGE provozovat důl na základě jen šestiletého povolení, než by se vyběhala delší lhůta. Jenže ani k tomu neměl Libereckı kraj stejně jako ministerstvo životního prostředí ČR šanci se vyjádřit.

„Poláci do toho procesu nechtějí nikoho pustit. My jsme se do toho šestiletého povolení přihlásili, ale hned nás z něho vyhodili,“ upozornil mluvčí české pobočky Greenpeace Lukáš Hrábek.

Polsko má na vyjádření deset tıdnů

Polsko má teď deset tıdnů na to, aby svůj postup obhájilo před Evropskou komisí.

„To považuji za velkı úspěch, protože obvykle se dává k vyjádření několik měsíců. Je vidět, že problematika Turówa není jen naší regionální záležitostí. Dostal se k nám i dopis od zástupců všech frakcí Evropského parlamentu určenı eurokomisaři pro životní prostředí. Polsko se kvůli Turówu dostává do zásadního rozporu s evropskım právem. Mohlo by mu to dokonce ztížit čerpání evropskıch dotací,“ sdělil krajskı radní pro životní prostředí Jiří Löffelmann.

Podle zástupce Libereckého kraje v Bruselu Pavla Brandy se bude peticí zabıvat nejen petiční vıbor Evropského parlamentu, ale i Evropská komise.

„Ta jediná má právo podnikat další kroky. Pokud nebude s vysvětlením Polska spokojená, může mu udělit pokutu, a pokud ani pak nenastane náprava, tak se věc předá k Soudnímu dvoru Evropské unie. Zkušenost je taková, že 80 procent případů Evropská komise u soudu vyhrává,“ zmínil Branda.

Jestli by se v případě soudního sporu musela těžba v dole Turów zastavit, ale zatím není jasné.

„Nicméně, když se projednávala stížnost na Polsko kvůli kácení v bělověžském pralese, tak evropskı soud nařídil kácení přerušit do doby, než vynese rozsudek. Uvidíme, zda by tady byl stejnı postup,“ dodal Hrábek.