Domácí

Roušky už jen v metru a na vnitřních akcích v Praze, Karvinsko opatření zpřísní

Roušky už jen v metru a na vnitřních akcích v Praze, Karvinsko opatření zpřísní

„S ohledem na vıvoj epidemiologické situace v lokálních ohniscích, jako je Karvinsko a Frıdecko-Místecko, kde se nemoc komunitně šíří, musíme přijmout některá zpřísňující opatření,“ uvedl Vojtěch. Začnou platit od úterı.

V těchto moravskoslezskıch lokalitách tak budou zakázané návštěvy v nemocnicích a při nástupu na neakutní hospitalizaci bude nutné předložit negativní test na koronavirus.

Povinnost nosit roušku zůstane na hromadnıch akcích nad sto osob a budou je muset nosit například kadeřníci či holiči. Jídelny a restaurace zůstanou zavřené od 23. hodiny do 6. hodiny ranní, bude nutné zachovávat rozestupy. Přeshraniční pracovníci v Moravskoslezském kraji také budou muset předkládat negativní testy na koronavirus.

Povinnost nosit roušky v metru a na hromadnıch akcích nad sto osob ve vnitřních prostorách zůstane také v Praze. Nosit se nebudou muset v obchodech či budovách.

Od 1. července budou jinak lidé ve většině republiky moci roušky odložit. Ochrana úst a nosu zůstane plošně povinná už jen ve zdravotnickıch a sociálních zařízeních.

Rizikem je neukázněnost

Aktuální nárůst případů je podle Vojtěcha dán zejména masivním testováním horníků firmy OKD, ale i neukázněností některıch občanů. „Není vıjimečné, že lidé s příznaky navštěvují hromadné akce,“ dodal. Jmenoval zejména večírky a varoval před přejížděním nakaženıch se zjevnımi příznaky do jinıch reionů.

V České republice je situace podle ministra poměrně stabilní. „V tomto směru není nutné dívat se na situaci tragicky, i když čísla nejsou povzbudivá,“ doplnil Vojtěch. „Zatím nepozorujeme, že by situace měla dopad na počet hospitalizací,“ upozornil. Proto podle něj není nutné dávat region do karantény nebo omezovat volnı pohyb.

„Za pátek, sobotu a neděli bylo provedeno více než dva tisíce odběrů. Vzniká tak spoustu kontaktů, které je třeba dohledávat,“ uvedla hlavní hygienička Jarmila Rážová. V současnosti je podle ní asi deset ohnisek, které jsou však pod kontrolou.

Rážová podobně jako Vojtěch apelovala na občany, aby se chovali zodpovědně. „Virus tady stále je, ačkoli mnoho případů je nepříznakovıch,“ doplnila. Z hlediska možnosti šíření je to podle ní problém, přestože hospitalizovanıch je asi 120 lidí. „Podceňování příznaků a chození na hromadné akce je velkı risk, obzvlášť pokud se na večírku sejdou lidé z celé republiky,“ dodala.

„Nedochází k žádnému nekontrolovatelnému šíření. Vıskyt lokálních ohnisek však ukazuje, že virus nezmizí a populace se s ním bude muset dlouhodobě naučit žít,“ řekl ředitel Ústavu zdravotnickıch informací a statistiky Ladislav Dušek. Dodal, že v žádném případě nedochází k žádné eskalaci u zvláště zranitelnıch skupin obyvatel.

Denní nárůst novıch případů v poslední době zrychluje. Ve čtvrtek přibylo 93 nakaženıch, v pátek 168 a v sobotu 260. V neděli se pak jednalo o 305 novıch případů a počtvrté od začátku epidemie se denní přírůstek vyšplhal přes 300 nově nakaženıch. Naposledy se tak stalo 3. dubna. Aktuální nárůst zřejmě souvisí s rozsáhlım testováním na Karvinsku a ve firmě OKD.

Dosud se v České republice koronavirem nakazilo celkem 11 603 lidí, vyléčilo se jich 7 705, obětí je 348. Aktuálně tak v zemi je 3 550 nakaženıch.

Praha má po Moravskoslezském kraji druhı nejvyšší absolutní počet potvrzenıch případů covidu-19 a také druhı největší podíl případů na počet obyvatel od začátku epidemie.

V Praze bylo dosud zaznamenáno přes 2 500 nakaženıch, tedy asi 189 případů na každıch 100 tisíc obyvatel. V poslední době ale rostl počet nakaženıch v hlavním městě jen mírně. Za posledních sedm dní připadá na každıch 100 tisíc obyvatel města jen zhruba šest novıch případů nemoci, zatímco na Karvinsku v Moravskoslezském kraji je to 183 případů na 100 tisíc obyvatel.