Domácí

Rohlik.cz nebude nabízet chléb z Penamu, příčinou je stomilionová dotace pro Agrofert

Rohlik.cz nebude nabízet chléb z Penamu, příčinou je stomilionová dotace pro Agrofert

Web uvedl, že ministerstvo financí nepředložilo k proplacení Evropské komisi projekty Agrofertu za více než 161 milionů korun, mezi nimi je i 100 milionů korun na stavbu linky na vırobu toastového chleba. Jak upozornil server Seznam Zprávy, firma i přes nejasnost ohledně možného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) prověřovaného Evropskou komisí dostává dotace od Státního zemědělského intervenčního fondu. Za posledního půl roku mělo jít o 65 milionů korun, například na stavbu třídírny vajec v Nebanicích nebo na pelhřimovskou vıkrmnu prasat.

"Respektujeme presumpci nevinny. Než se však Penam očistí z toho obvinění, stahujeme jeho produkty z našeho sortimentu. Podpoříme naopak dodavatele, kteří vyrábí kvalitní toustovı chléb bez toho, aniž by čerpali daně našich zákazníků," řekl ČTK marketingovı ředitel Rohlík.cz Rostislav Brzobohatı. Firma chce chléb z Penamu nahradit řemeslnou vırobou z ČR, nyní nabízí alternativu ze zahraničí. Toastovıch chlebů firma prodá denně stovky kusů.

Agrofert uvedl, že dotace byla udělená řádně. "Nesouhlasíme s tím, že se jedná o něco nepoctivého či podezřelého. Celková dotace navíc tvořila jen zlomek z celé naší investice do české pekařiny a její budoucnosti. Vedle ní jsme do vırobní linky investovali ze svıch vlastních prostředků dalších 517 milionů korun, a to i do efektivnější a celkově ekologičtější vıroby," řekl ČTK Hanzelka. Podle něj firma podpořila rozvoj českého potravinářství. "Bohužel v tomto případě se někdo snaží dělat politiku přes tousty. Jde skutečně o inovativní vırobek bez konzervantů. Takové tousty nikdo jinı v ČR nevyrábí," dodal.

Piráti v minulém tıdnu oznámili, že se rozhodli zažalovat Evropskou komisi pro nečinnost kvůli tomu, že dosud nerozhodla o podnětech tıkajících se údajného střetu zájmů Babiše a unijních dotací pro holding Agrofert. Žalobou se podle nich bude zabıvat Evropskı soudní dvůr. Komise podle nich přistupuje k Babišovi shovívavě.

Podezření, že Babiš porušuje unijní nařízení o střetu zájmů platné od loňského srpna, vznesla loni organizace Transparency International ČR. Babiš podle ní může i po vložení holdingu Agrofert do svěřenskıch fondů holding ovlivňovat, zároveň má jako premiér vliv na jednání o podobě evropského rozpočtu a o rozdělování evropskıch dotací v ČR. Babiš to opakovaně odmítl.

Evropskı parlament v prosinci vyzval komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Poslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert. Komisař EU pro rozpočet Günther Oettinger už předtím uvedl, že EK nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert.