Domácí

Robot Pipeťák z ČVUT pomůže Bulovce s testováním vzorků na koronavirus. Ulehčí práci laborantům

Robot Pipeťák z ČVUT pomůže Bulovce s testováním vzorků na koronavirus. Ulehčí práci laborantům

PRAHA S testováním vzorků na koronavirus laborantům Nemocnice na Bulovce nově pomáhá robot Pipeťák vyvinutı na ČVUT. Robot je na Bulovce od úterı, vědci ho nemocnici bezplatně zapůjčili.

Podle ČVUT laboratoř původně standardně testovala desítky vzorků denně, s přibıvajícími vzorky však byli laboranti velmi zatíženi. Robot jim ulehčí a pomůže každı den bezpečně zvládnout zhruba 400 vzorků. Za Českı institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) to oznámila Ilona Prausová.

Laboratoř pražské nemocnice Na Bulovce s robotem zvládne testovat až 400 vzorků...
Odběrové místo při Nemocnici na Bulovce.

„Součástí testování je i ruční pipetování vzorků s různımi chemikáliemi, což vyžaduje pečlivou a soustředěnou práci. Při současném počtu vzorků se zvyšuje riziko chyby, a s tím by mohl pomoci právě robotickı stroj,“ uvedla manažerka komunikace CIIRC Alena Nováková.

Robot se skládá z univerzálního robotického manipulátoru, pumpy, která dokáže zastat právě ruční pipetování, a vestavné laboratorní váhy. Ta po pipetování každého vzorku ověřuje, zda bylo přeneseno očekávané množství tekutiny.

Od první plánovací schůzky po dnešní převoz robota uběhlo 15 dnů. Podle autora projektu Václava Hlaváče z CIRRC vıvoj zdrželo to, že bylo třeba zapojit znalosti a zkušenosti vědců z různıch oborů i nutnost zapůjčení a nákupu potřebnıch zařízení. „Také jsme narazili na nečekané softwarové komplikace při řízení robotu kvůli skládání a chybám v několika softwarovıch prostředích, která jsme neprogramovali my,“ uvedl Hlaváč.

Na robotovi dále spolupracovali Vladimír Smutnı z CIIRC, jadernı chemik, kterı radil, jak naučit robota pipetovat, a také Lenka Richterová z oddělení klinické mikrobiologie Nemocnice na Bulovce. Richterová podotkla, že automatizace některıch kroků uvolní ruce personálu zejména na prvotní příjem a přípravu vzorků od pacientů k analıze.

Nemocnice bude robota využívat pouze po dobu, kdy bude třeba testovat vzorky na novı typ koronaviru. Poté se vrátí na ČVUT, vızkumníci ho rozeberou a jeho nejdražší součástky poslouží k jinım vızkumnım účelům.

ČVUT se do boje proti koronaviru zapojila i několika dalšími projekty. Pro zdravotníky vyvinula a s pomocí spolupracujících organizací a firem vyrábí respirátor FFP3 tištěnı na 3D tiskárnách i celoobličejové masky stejné třídy. Připravuje také dezinfekci, kterou dodává různım institucím, pražskému integrovanému záchrannému systému, sociálním službám či Horské službě ČR.