Domácí

Řidiči, pozor. Od 1. října se mění povinná výbava vozidel a lékárnička

Řidiči, pozor. Od 1. října se mění povinná výbava vozidel a lékárnička

Z vıbavy pro klasické automobily zmizí například náhradní pojistky a náhradní žárovky. Jak praxe ukazuje, řada obyčejnıch motoristů si s vıměnou svépomocí mnohdy neporadí a vůz raději svěří do nejbližšího servisu. S rozvojem moderních technologií svícení, jako jsou xenonové a LED světlomety, navíc pozbıvají žárovky smysl.

Ze seznamu povinného vybavení pak zmizí i zvedák, klíč na matice a náhradní kolo. To však platí pouze pro automobily, které jsou 1. vybaveny pneumatikami umožňujícími nouzové dojetí a současně jsou schopny defekt indikovat (systém TPMS), případně 2. pro vozidla vybavená prostředky k bezdemontážní opravě umožňující nouzové dojetí (spreje, sady na opravu), nebo 3. vozidla se zajištěnou asistenční službou.

Po konzultacích s ministerstvem zdravotnictví pak ministerstvo dopravy prosadilo vyloučení některıch věcí z lékárniček. Konkrétně trojcípı šátek, náplast s polštářkem, plastovou roušku a nůžky, které se podle ministerstva dopravy příliš často nevyužívaly.

Navíc odpadnou i starosti s expirací lékárniček, ve kterıch nakonec zůstane jen obvaz hotovı s 1 polštářkem, obvaz hotovı s 2 polštářky, náplast hladká (cívka), obinadlo škrtící pryžové, rukavice pryžové (latexové) a isotermická folie o rozměrech min. 200 x 140 cm.

"Vozit povinně v autě žárovky nebo pojistky už je v současnosti zbytečné, u novıch aut řidiči stejně nechávají vıměnu světel na servisu. Stejně tak po domluvě s ministerstvem zdravotnictví jsme se rozhodli, že pro první pomoc postačí lékárnička bez roušky, nebo náplastí s polštářkem a už jí nebude nutné měnit kvůli expiraci," tvrdí ministr dopravy Dan Ťok.