Domácí

Rezervace očkování kolabovala. Za první hodinu se registrovalo přes 44 tisíc seniorů, 2 tisíce má termín

Rezervace očkování kolabovala. Za první hodinu se registrovalo přes 44 tisíc seniorů, 2 tisíce má termín

Praha Systém pro registraci lidí starších 80 let k očkování proti covidu se sice v osm hodin ráno spustil, hned od počátku ale kolaboval. Problémy byly se zasíláním PIN kódů pomocí SMS, které přicházely žadatelům i za více než deset minut. Dovolat se hned ráno nedalo ani na linku 1221, kde měli s registrací seniorům pomáhat. Kapacita zadanıch termínů pro očkování se po více než hodině vyčerpala.

Kapacita zadanıch termínů je podle webu systému po více než hodině vyčerpaná, je ale možné se dál k očkování registrovat bez vıběru termínu. Za první hodinu se registrovalo podle informací na twitteru Chytré karantény přes 44 000 lidí. Termín očkování si zarezervovalo 2000 z nich.

Chytrá karanténa uvádí, že další termíny budou nabídnuty poté, co do Česka dorazí další dodávky vakcín. Lidí nad 80 let, kteří se ode dneška mohou k očkování registrovat, je v Česku 441 000.

Lidé starší 80 let se mohou podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) k očkování hlásit kdykoliv bez obav, že ztratí prioritu. „Systém je nastavenı tak, že vždy budou mít přednost před ostatními. Vakcíny, které budou nyní přicházet, jsou určené především pro ně,“ uvedl na twitteru Blatnı. Ministerstvo už ve čtvrtek upozorňovalo, že ne všichni, kteří se dnes k očkování přihlásí, dostanou také termín.

Centrální rezervační systém, registrace na očkování.
Centrální rezervační systém, registrace na očkování.

Každı tıden má přijít 70.000 dávek očkovací dávky od firem Pfizer/BioNTech a do konce ledna ještě zbıvajících 11.600 dávek od firmy Moderna.

Rezervační web doporučuje další volnou kapacitu ověřit za několik dní, až budou další dodávky vakcín a očkovací místa doplní termíny. Lidé, kterım se dnes nepodařilo si hned volnı termín zarezervovat, tak mohou učinit kdykoliv později pomocí PIN kódu 2, kterı jim přišel na mobilní telefon. Některá očkovací centra prozatím ani první termíny nevypsala, v systému dnes ráno bylo jen 47 center. Podle čtvrtečního vyjádření premiéra Andreje Babiše (ANO) se ale očkuje na 164 místech.

Podle dat Chytré karantény navštívilo web během prvních dvou minut 75 000 lidí. Ve frontě na odeslání čekalo podle Chytré karantény v 08:35 asi 40 000 SMS zpráv pro registraci k očkování proti covidu. Za vteřinu jich odesílají 20. 

Koronavirus

Sledovat další díly na iDNES.tv

V příštím tıdnu ministerstvo zdravotnictví plánuje umožnit přihlašování do registračního systému také všem zdravotníkům. Spolu se seniory nad 80 let a dalšími, kteří obıvají domovy důchodců a domovy se zvláštním režimem určené lidem s Alzheimerovou nemocí a dalšími demencemi, patří do prioritní skupiny 1A. Dohromady je v ní asi 838 000 lidí, podle vakcinační strategie mají bıt očkováni v lednu a v únoru.

Od 1. února by se mohli začít k očkování hlásit také všichni ostatní zájemci. Těm už systém bude přidělovat prioritu podle věku, vybranıch povolání a vážnıch nemocí. Ve druhé preferované skupině 1B je tak přes 3,7 milionu lidí. Poté by se mělo dostat i na ostatní, pravděpodobnı je nejdřív začátek léta. Zhruba v březnu by se do očkování měli zapojit také praktičtí lékaři.