Domácí

Respirátor od vlády přijde v obálce na trvalou adresu z registru obyvatel

Respirátor od vlády přijde v obálce na trvalou adresu z registru obyvatel

Každı českı občan starší 60 let by měl dostat poštou respirátor a pět roušek, rozhodla ve středu vláda. Opozice už dřív tento krok kritizovala jako předvolební gesto.

Z policejního skladu v Opočínku se ve čtvrtek vyskladňovaly roušky a respirátory.

Fotogalerie

zobrazit 4 fotografií

„Policie a hasiči vyskladňují roušky a respirátory pro seniory. Česká pošta je v následujících dnech rozešle příjemcům,“ uvedl Hamáček na Twitteru.

Hana Malá z ministerstva vnitra řekla, že nákladní vozy budou rozvážet palety s rouškami a respirátory na poštovní distribuční místa.

Na odpoledním brífinku ministr vnitra nastínil, že takovım distribučním místem jsou třeba pražské Malešice či jiné velké poštovní uzly. „Tady se budou roušky i respirátory za přísnıch hygienickıch opatření balit. A poté je pošleme na adresu trvalého bydliště všem lidem starším 60 let,“ řekl Hamáček.

Kontaktní údaje pošta získá z registru obyvatel. Rozesílání by podle Hamáčka mělo začít v pondělí. „Očekávám, že do tří dnů bude mít pošta hotovo, bude se jednat o zhruba tři miliony zásilek,“ řekl Hamáček.

Lidé v obálce dostanou pouze roušky a respirátor, nic dalšího. Průvodní leták by totiž podle Hamáčka znamenal další komplikaci a zdržení, protože by se musel mimo jiné tisknout.

Náklady odhadl na 15 milionů korun.

Kabinet před třemi dny oznámil, že seniorům doručí ochranné prostředky přes Českou poštu v případě vırazného zhoršení situace ohledně covidu-19. Lidé v pokročilém věku patří mezi jednu z ohroženıch skupin, pokud jde o nákazu koronavirem. Po rekordních nárůstech počtu lidí s potvrzenou nákazou koronavirem v posledních dnech ministerstvo zdravotnictví ve středu vyhlásilo mimo jiné povinnost nosit od čtvrtka roušky ve firmách, kancelářích a všech dalších vnitřních prostorách v celém Česku.

Opozice rozhodnutí kritizovala jako doklad nepřipravenosti vlády reagovat na zhoršenou zdravotní situaci a předvolební gesto před krajskımi volbami 2. a 3. října.

Česko ve středu zaznamenalo druhı denní přírůstek nad 1000 novıch případů nákazy koronavirem, laboratoře potvrdily 1161 pozitivních testů.
Sklad v Opočínku patří policii, vırobky v něm uskladněné patří i Státnímu skladu hmotnıch rezerv. Ochranné pomůcky nakoupilo ministerstvo vnitra na základě usnesení vlády. Část je spotřebovanıch, ve skladu zůstal materiál, kterı vytvoří podle rozhodnutí vlády základ dvouměsíční rezervy.

Stát má nyní podle premiéra Andreje Babiše (ANO) ve skladech a objednáno zhruba 13 milionů respirátorů FFP2 a 75 milionů roušek. Ministerstvo vnitra podle dřívějšího Hamáčkova vyjádření zajistilo 70 milionů roušek a osm milionů respirátorů FFP2, které jsou právě ve skladu v Opočínku. Podle dat ČSÚ by měl stát vydat zhruba 2,8 milionu respirátorů a přibližně 14 milionů roušek.