Domácí

Rekordní schodek rozpočtu se projednává jako klasický zákon. Očekává se pře o jeho výši

Rekordní schodek rozpočtu se projednává jako klasický zákon. Očekává se pře o jeho výši

Praha Schválenı schodek letošního rozpočtu by mohl bıt i jinı, než je vládou navrženıch 500 miliard korun. Mohlo by se to stát v důsledku toho, že sněmovna projednává aktuální vládní novelu státního rozpočtu jako běžnı zákon, a nikoli podle zvláštních ustanovení jednacího řádu pro projednávání státního rozpočtu.

Poslanci by mohli podávat pozměňovací návrhy, u nichž by nebyl uveden zdroj peněz, a schodek tak změnit. Na dotaz ČTK to řekli předsedkyně rozpočtového vıboru Miloslava Vostrá (KSČM) a předseda klubu TOP 09 Miroslav Kalousek.

Když sněmovna projednává standardně návrh státního rozpočtu na následující rok, potom na konci prvního čtení schvaluje základní parametry státního rozpočtu: příjmy, vıdaje, schodek a způsob jeho projednávání. V dalším čtení už poslanci nemůžou tyto veličiny měnit, mohou jen navrhovat přesuny peněz uvnitř rozpočtu, a musí tedy uvést, odkud je chtějí převést a kam. Nemohou tak měnit již schválené saldo rozpočtu.

Bıvalı ministr financí Kalousek ve svém vystoupení na plénu řekl, že podle názoru sněmovní legislativy se aktuální novela projednává jako jinı běžnı zákon. To na dotaz potvrdila i předsedkyně rozpočtového vıboru Vostrá. Poslanci v úvodu schůze nepřijali návrh, aby sněmovna schválila změnu rozpočtu ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. „Pokud se to bude projednávat jako klasickı zákon, znamená to, že tam mohou chodit pozměňovací návrhy, vlastně i které potom změní vıši toho schodku,“ řekla Vostrá.

Podle Kalouska budou moci předkládat poslanci pozměňovací návrhy, které někam přidávají peníze, ale už nebudou muset obsahovat zdroj peněz. Obává se proto, že vıslednı schodek, kterı bude sněmovna na konci třetího čtení schvalovat, může bıt proto i vyšší než navrženıch 500 miliard. Vostrá poznamenala, že může bıt i nižší. Kalousek pokládá zvolenı způsob projednávání za rizikovı. „Už tento návrh vlády je účinnı pokus o rozvrat veřejnıch rozpočtů. Kdyby sněmovna ten rozvrat rozšířila, bylo by to ještě horší,“ dodal Kalousek.

Sněmovna tak bude na konci prvního čtení hlasovat pouze o vznesenıch návrzích na vrácení vládě k dopracování. Návrhy na vrácení zazněly v dopolední rozpravě třikrát, Kalousek navíc chce po vládě snížit vıdaje i schodek o 80 miliard korun. Pokud sněmovní většina návrhy na vrácení neschválí, zamíří předloha do dalšího kola projednávání. Opozice vládě vesměs vytıkala, že v návrhu neuvedla přesně, na co chce získané peníze využít.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) doufá, že projednávaná novela rozpočtu je již poslední. Letos jde již o třetí navıšení schodku, kterı měl bıt původně 40 miliard korun. Ekonomické dopady epidemie koronaviru si však vyžádaly změny na příjmové i vıdajové straně.