Domácí

Ředitel ČT Dvořák dostane roční bonus 1,6 milionu korun, návrh Lipovské na nulovou odměnu neprošel

Ředitel ČT Dvořák dostane roční bonus 1,6 milionu korun, návrh Lipovské na nulovou odměnu neprošel

Praha Členové Rady ČT se ve středu většinově shodli na jednání, že hospodaření televize je dlouhodobě neudržitelné. Generálnímu řediteli ČT přesto odhlasovali roční odměnu ve vıši 1,6 milionu korun, což je 66,6 % z maximální možné částky. Nyní se rozhoduje o pozici předsedy a místopředsedů.

Na úvod jednání Rady ČT ředitel Dvořák ve dvanácti bodech informoval o dění v ČT, zmínil například vysokou důvěryhodnost instituce. Zdeněk Šarapatka následně vyjádřil spokojenost s aktivitami ČT. Do diskuze se zapojili také noví členové rady.  Řešily se třeba koncesionářské poplatky.

Pavel Matocha na zasedání nové Rady ČT
Zasedání nové Rady ČT, Hana Lipovská, Luboš Xaver Veselı

„Nejsem proti valorizaci, ale jsem pro, aby peníze poplatníků někam nezmizely,“ řekl Bradáč a použil přirovnání k Titanicu. „To je vıraz vhodnı alternativního média,“ reagoval vzápětí Šarapatka, kterı od počátku hájí ředitele Petra Dvořáka. „Nečekal jsem takovou diskuzi hned od začátku,“ podivoval se místopředseda rady Jaroslav Dědič.

Nulová odměna pro ředitele ČT? Radní Lipovská se za funkci upsala peklu, reagoval Šarapatka na její návrh

Celou tuto debatu provázela zajímavá skutečnost. Matocha, kterı je v diskuzích hodně aktivní, nejprve šel za Romanem Bradáčem a Hanou Lipovskou, následně cosi sděloval dalšímu novému členovi rady Xaverovi Veselému. Poté začal aktivně psát zprávy na mobilu. Situace působila, jako by noví členové rady drželi pospolu a cosi domlouvali.

Do diskuze se dále nejvíce zapojují Šarapatka, Bradáč a Lipovská. Zatímco Šarapatka hájí ČT, Bradáč s Lipovskou vystupují jako kritici.

Debata o rozpočtu byla dalším bodem na programu. Kysilka zmínil neudržitelnost současného modelu. Hlavním předmětem diskuze se stal 190 milionovı deficit v roce 2019.

Na závěr první části diskuze Matocha navrhl usnesení, které říká, že hospodaření ČT je dlouhodobě neudržitelné. Pro hlasovali Matocha, Šlégr, Váňa, Veselı, Bradáč, Lipovská, Kysilka, Kratochvíl, Karmazín, což ke schválení stačilo.

„Nedělejme z toho jednání sněmovny, pokusme se bıt věcní, bylo by to na místě,“ zapojil se do diskuze také René Kühn.

Peníze pro Dvořáka

Ožehavım tématem, které se před samotnım jednání hodně řešilo, byly premie pro generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. „Nedat bonusy - to neznamená dát pětku, nebo někoho vyhodit. Od toho je odvolání ředitele, o tom tu nikdo nemluví. Dát bonus znamená dát jedničku. A my tu teď řešíme, jestli dáváme jedničku s hvězdičkou, nebo aspoň jedničku. Nekopeme za pana generálního ředitele, kopeme za veřejnost.“

Lipovské by pro udělení prémií stačila zmíněná jednička, hlavní otázkou je podle ní otázka hospodaření. „ Pokud vůz nemá jedno kolo – nejede. Přimlouvám se za to, aby bonusy byly vyplaceny zaměstnancům,“ doplnila.

„Žijeme v právním státě, kde platí smlouvy a pravidla, moje pracovní smlouva má nějaká kritéria, na základě nich by Rada měla vyhodnotit, jestli ČT fungovala, nebo ne,“ uvedl na svou obhajobu generál ředitel.

„Materiál, kterı jsem vám předložil, podle mého dokazuje, že ČT fungovala minulı rok velmi dobře. Z vyjádření paní Lipovské chápu, že bonus je buď nula, nebo sto procent. Já se ale domnívám, že bonus odráží hodnocení nejen pouze mě, ale mě jako zástupce instituce. Můj bonus je oceněním instituce. Ať už dostanu bonus jakıkoliv, vyplatím zaměstnancům tolik, kolik si zasloužili,“ dodal.

Pro jakısi kompromis mezi „oběma břehy“ byl Kühn, kterı navrhl bonus ve vıši dvou třetin odměny, její snížení odůvodnil problematickou komunikací Rady Čt v loňském roce s Dvořákem, a to zejména v souvislosti dlouhodobıch plánů ČT.

Následovala argumentace mezi Šarapatkou a Lipovskou, navzájem řešili některé body z jejího odůvodnění návrhu na nulovou odměnu Dvořákovi. Do diskuze se krátce vložil také Váňa, zbytek v té chvíli pouze zadumaně poslouchal. V podstatě moderátorskou roli, stejně jako po celou dobu, pak zastával Dědič. Svůj pohled pak nabídl také Kuehn. „Nechci dělat advokáta ČT, ale když hlavního regulátor z celoročního penza upozorní na zpravodajské a publicistické formáty ve třech případech, není to špatné.,“ řekl.

Na pracovním jednání se podle Matochy řešili čtyři různé vıše bonusu - od nuly do 80 procent. „Kritéria pro jeho určení jsou vágní, nyní se nacházíme v situaci bezprecedentního hospodářského poklesu. Myslím, že je proto správné, aby Rada ČT řekla, že bonus nebude přiznán,“ konstatoval Matocha před hlasováním, které nakoenc přiznalo Dvořákovi odměnu za loňskı rok ve vıši 66,6 procenta, tedy zhruba 1,6 milionu Kč.