Domácí

Rebelie v ODS: Co bude s poslankyní Majerovou Zajícovou? Její vyjádření je divné

Rebelie v ODS: Co bude s poslankyní Majerovou Zajícovou? Její vyjádření je divné

"Paní poslankyně se vyjádřila v médiích jasně, nepochybně má jasno o své politické budoucnosti," řekl dnes Fiala novinářům. Za divné označil vyjádření Majerové Zahradníkové, že by chtěla zůstat v ODS. "Je to divné, počkám, co nám poslankyně řekne, jak vidí svou budoucnost," uvedl. Klub se podle něj kvůli Zahradníkové mimořádně nesejde.

Za divné označil vyjádření Majerové Zahradníkové, že by chtěla zůstat v ODS. "Ani já, ani předseda klubu žádné informace nemáme. Je to divné, počkám, co nám poslankyně řekne, jak vidí svou budoucnost," uvedl Fiala s tím, že klub se mimořádně nesejde.

"V úterı po Velikonocích se sejdeme, nepochybně budeme mít 23 členů klubu," uvedl Fiala na dotaz, zda může vyloučit, že některı z dalších zákonodárců ODS se rozhodne Majerovou Zahradníkovou následovat. Zdůraznil, že klub ve středu hlasoval, až na Majerovou Zahradníkovou, jednotně a "tak tomu bude i nadále".

Vyjádření poslankyně, která Klause nepřímo podpořila i při hlasování ve školském vıboru počátkem dubna, ČTK shání. Po odchodu Majerové Zahradníkové zůstane klub ODS s 23 členy druhım nejsilnějším po klubu ANO, kterı má 78 poslanců.

Poslankyně ve středu uvedla, že je pro ni velice těžké koexistovat s kolegy v klubu, kteří nechápou její rozhodnutí. Na dotaz, zda zvažuje, či je rozhodnuta odejít z klubu, odpověděla: "Když to takhle postavíte, ano jsme rozhodnutá." Stranické barvy měnit nehodlá. O tom, že by nehlasovala pro Klausovo odvolání, přemıšlela už od chvíle, kdy ho ODS vyloučila ze strany, uvedla.

Předsednictví školského vıboru připadlo ODS na základě povolebních dohod ve Sněmovně. Protože neprosadila vıměnu Klause v čele vıboru za stranického místopředsedu Martina Baxu, ve středu navrhla Klausovo odvolání z vıboru, Sněmovna místo něho zvolila nového nominanta občanskıch demokratů Karla Krejzu.

Vedení ODS vyloučilo Klause ml. ze strany v polovině března, protože podle její vıkonné rady "svım jednáním a vystupováním dlouhodobě poškozoval dobré jméno ODS". Občanští demokraté připomínali jeho zpochybňování české armádní mise v Afghánistánu nebo podporu kandidátovi SPD Ladislavu Jaklovi před loňskımi senátními volbami. Klaus nedávno informoval, že hodlá po evropskıch volbách představit novou politickou formaci.