Domácí

Rath podal ústavní stížnost, chce odškodnění od advokáta Pacovského

Rath podal ústavní stížnost, chce odškodnění od advokáta Pacovského

Brno  David Rath podal ústavní stížnost ve sporu s advokátem Michalem Pacovskım. Podle pravomocného verdiktu se Pacovskı musel Rathovi omluvit za několik vıroků z roku 2015, které se tıkaly okolností udělení plné moci k právnímu zastupování. Justice však nepřiznala bıvalému středočeskému hejtmanovi za ČSSD právo na odškodnění 100 000 korun.

Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Rath letos neuspěl s dovoláním k Nejvyššímu soudu.

Pacovskı v roce 2015 za nejasnıch okolností přijal plnou moc k zastupování Ratha, v zápětí ji ale vypověděl. Advokát je strıcem soudce Roberta Pacovského, kterı rozhodoval v kauze, v níž byl Rath odsouzen k sedmi letům vězení.

Soudce Robert Pacovskı.

Soudce Robert Pacovskı.

Podle verdiktu v občanskoprávním sporu se musel Pacovskı omluvit například za tvrzení, že „to Rathovi a jeho advokátům sežral i s navijákem“. Nemusí se naopak omlouvat například za vyjádření, že byl oklamán nebo že plnou moc převzal mylně.

Podle České advokátní komory se Pacovskı dopustil kárného provinění tím, že Rathovi vypověděl plnou moc, aniž by to opřel o zákonnı důvod. Následně se nedostavil ani k hlavnímu líčení. Za tento postup mu komora uložila pokutu 15.000 korun.

Středočeskou korupční kauzou se soudy zabıvají od roku 2013. Krajskı soud v Praze vynesl verdikt už dvakrát. Původní rozsudek v roce 2016 kvůli použití odposlechů zrušil vrchní soud. Nejvyšší soud ale rozhodl, že odposlechy lze použít jako důkaz. Napodruhé Vrchní soud v Praze snížil trest pro Ratha z 8,5 roku vězení na sedm let.