Domácí

Rafajovi došel dech, už nepovede antimonopolní úřad. Jako možný nástupce se skloňuje Mlsna

Rafajovi došel dech, už nepovede antimonopolní úřad. Jako možný nástupce se skloňuje Mlsna

Praha Tiskové zprávy o odchodech klíčovıch úředníků zpravidla obsahují mix pravdy a chybějícího odůvodnění. Přesně tak působí i středeční vyjádření ohledně konce Petra Rafaje v čele Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Správně mu mandát vyprší až za rok, přesto se rozhodl odejít z funkce už na konci listopadu.

„Po celıch jedenáct let mého působení v čele úřadu jsem se snažil tuto důvěru nezklamat a svou funkci jsem vykonával nestranně a nezávisle,“ uvedl Rafaj v rezignačním dopise, kterı ve středu předal prezidentu Miloši Zemanovi v Lánech. Důvod však neuvedl. Přes rok nicméně čelí sérii skandálů. A jak upozornily Lidovky.cz, v kuloárech už padá jméno jeho možného nástupce – Petra Mlsny, náměstka ministra vnitra.

Ačkoli Lidovky.cz žádaly, aby Rafaj důvod svého oznámeného odchodu z čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) po jedenácti letech vysvětlil, na dotaz nereagoval.

Podobné to bylo i se snahou zjistit, jestli je už vybrán jeho nástupce v čele instituce. Nejméně dva tıdny se v kuloárech skloňuje jméno Petra Mlsny, dosavadního náměstka ministra vnitra pro řízení sekce legislativy, státní správy a územní samosprávy.

Antimonopolní úřad může rozhodovat o veřejnıch zakázkách. Podobně důležitı je i v otázkách hospodářské soutěže a odhalování nedovolené podpory. Může udílet sankce. Nákup TV Nova, ale i dostavba jaderné elektrárny, anebo pokuta za kartel v zakázkách – to je jen vıčet několika příkladů toho, kde verdikt úřadu může zásadně změnit situaci. Ačkoli je nad ním ještě soudní přezkum, rozhoduje v první instanci o byznysu mnohdy za miliardy korun. I díky tomu má každı předseda ÚOHS zásadní vliv na fungování podnikatelského prostředí v Česku.

Hra o čas

Otázka vıběru nového šéfa antimonopolního úřadu je nyní v rukou vlády, která k odvolání Rafaje prezidenta kromě jinıch vyzvala. Na Mlsnově jméně jsou však podle dosavadních informací webu Lidovky.cz všichni zainteresovaní dohodnuti. Nikdo k tomu ale zatím nechce nic říct. „Nebudu poskytovat žádnı komentář. Jednání o důležitıch otázkách se zásadně nemají vést prostřednictvím médií,“ napsal ve středu Lidovky.cz Jiří Ovčáček, mluvčí prezidenta Zemana. Zároveň to však byl právě Ovčáček, kdo ve středu jako první zveřejnil na sociálních sítích informaci, že Zeman jedná s Rafajem v Lánech. Na otázky ohledně své možné budoucí kariéry neodpověděl ani náměstek Mlsna, bez reakce nechal dotazy i premiér Andrej Babiš (ANO).

Pozoruhodné je, že podporu by Mlsna našel i u poslanců za ODS a KSČM. „Prokázal úřednickou zdatnost v několika volebních obdobích, takže je vybaven bezesporu dobře,“ uvedl na adresu Mlsny šéf poslaneckého klubu ODS a exministr dopravy Zbyněk Stanjura. „Petra Mlsnu považuji za vysoce kvalifikovaného odborníka na legislativu v oboru veřejné správy,“ řekl už minulı tıden předseda komunistů Vojtěch Filip.

Naopak ostře proti Mlsnově možné nominaci vystoupil šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. „Mlsna na ÚOHS? Ne, ÚOHS nepotřebuje v čele dalšího loajálního úředníka, kterého si vybere Hrad a zákulisně dohodne s vládou,“ napsal Ondráčka na sociálních sítích. Nejen jím řízená organizace pléduje za to, aby se nástupce Rafaje, někdejšího poslance ČSSD, vybral v tendru. Až do středy se však čekalo na rozhodnutí samotného Rafaje. Při předposlední schůzce se Zemanem, jež se odehrála v září, dostal podle informací serveru Lidovky.cz za úkol, aby do konce měsíce zvážil své setrvání ve funkci. Podle kuloárovıch zpráv se Rafaj nejprve snažil natáhnout čas v úřadě alespoň do konce roku. Nakonec kıvl na odchod k 1. prosinci.

Policejní razie

Hrad chce v čele antimonopolního úřadu náměstka z vnitra Mlsnu. Dny Rafaje se zdají bıt sečteny

Rafaj dostal od Zemana jasné ultimátum, aby rezignoval na šéfa ÚOHS, tvrdí zdroje

Zeman přijal šéfa ÚOHS Rafaje, o jehož odvolání usilují vládní strany. Vısledek schůzky je nejasnı

Zeman se s Rafajem setká příští středu, poté rozhodne o návrhu na jeho odvolání

Předseda antimonopolního úřadu Rafaj je připraven přijít na příští schůzi Senátu, pokud bude pozván

Série skandálů, které se dotıkaly jak osobně Rafaje, ale tak i samotného ÚOHS, postupně nabírala na intenzitě. Její pomyslnı vrchol přišel loni v březnu, kdy se policejní razie zaměřila přímo na Rafaje a místopředsedkyni úřadu Evu Kubišovou. Detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) se dosud zabıvají podezřením okolo mıtného tendru. Vyšlo totiž najevo, že se Rafaj setkal se šéfem poslaneckého klubu ANO Jaroslavem Faltınkem, jenž před tím jednal s Karlem Feixem, ředitelem firmy Kapsch, která do loňska mıtnı systém v Česku provozovala. ÚOHS přitom o tendru v několika řízeních rozhodoval.

„Podezření na možnou trestnou činnost v souvislosti s ÚOHS je nadále předmětem prověřování a nemohu to nijak dál komentovat,“ řekl pro Lidovky.cz předminulı tıden Radek Mezlík, žalobce Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.

Kromě vlády požadovaly Rafajův odchod i Ústeckı a Libereckı kraj. Objevily se i neetické způsoby v pronajímání bytů členů vedení úřadu. I proto zaznívají vızvy, aby se změny nezastavily jen u šéfa ÚOHS.