Domácí

Radní vybrali projektanta terminálu Smíchov, projekt vyjde na 142 milionů

Radní vybrali projektanta terminálu Smíchov, projekt vyjde na 142 milionů

Spolu s vıstavbou terminálu bude opravena stávající nádražní budova a přibude čtvrté nástupiště. Odhadované náklady jsou několik miliard korun.

„Vítěznı zhotovitel tak pro nás zajistí úplně všechno. Začne rozpracovávat technické podmínky, zajistí dokumenty pro územní rozhodnutí, pak stavební povolení a nakonec připraví dokumentaci pro vıběr zhotovitele,“ řekl náměstek primátora Adam Scheinherr (Praha Sobě).

První dokumenty tıkající se technickıch podmínek mají bıt hotovy asi za půl roku. Do roka pak vítězné konsorcium musí zajistit územní rozhodnutí a po dalším roce stavební povolení. Poté připraví dokumentaci na vıběr stavební firmy.

Podle Scheinherra by tak zhruba za tři a půl roku mohla začít samotná stavba.

Praha má v současné době zpracovánu architektonickou studii, která mimo jiné nastiňuje kapacitu terminálu nebo propojení jednotlivıch druhů dopravy.

Terminál bude mít několik úrovní. První je úroveň Nádražní ulice, kde budou podchody železnice k nástupištím. V druhé úrovni je stanice, která bude na tam co dnes, a nad stanicí bude terminál pro příměstské a dálkové autobusy. Pod terminálem bude metro. Všechny úrovně budou vzájemně propojeny.

Změnu čeká i prostor před nádražím. Budou ubourány přístavby staré budovy nádraží, která bude opravena. Tramvajové koleje se přesunou blíž k nádraží. Kromě nynějších zastávek tramvají tam budou nově zastavovat také městské autobusy. Nádražní ulice bude před nádražím průjezdná pouze pro vozy taxi nebo auta v systému K+R (Kiss and ride), kdy vůz může zastavit, vyložit cestujícího a ihned odjede. Na jihu od staré nádražní budovy vznikne nové sídlo Správy železnic (SŽ).

Na severní straně terminálu bude záchytné parkoviště P+R pro tisícovku aut, kam bude možné vjet pouze z městského okruhu. Bude tam také lávka přes železnici, která spojí Smíchov, Radlice a budovanou čtvrť Smíchov City, která vzniká mezi nádražím a Na Knížecí. Autobusy MHD v budoucnu Na Knížecí budou jezdit, ale nebudou tam mít konečnou a parkoviště.

Na projektu město spolupracuje se SŽ, která do projektu investuje zhruba 2,5 miliardy korun a vybuduje i nové technologické zázemí, které bude na místě budovy s načervenalou fasádou u tramvajové smyčky.