Domácí

Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech ochromil kyberútok, péči neomezil

Psychiatrickou nemocnici v Kosmonosech ochromil kyberútok, péči neomezil

Virus zaútočil na nemocniční počítače v pátek během dopoledne.

„S pomocí ministerstva (zdravotnictví) to řešíme, poslali nám pracovníky, kteří nám čistí počítače. Nejdříve ve středu budeme v provozu,“ řekla ředitelka nemocnice Dana Kolářová. Ministerstvo podle ní začalo nemocnici pomáhat neprodleně poté, co kybernetickı útok oznámila.

Péče o pacienty je nadále zajištěna, místo počítačů používají zaměstnanci papír a tužky. „Vrátili jsme se do dávnověku,“ řekla Kolářová.

Policie přijala oznámení o kybernetickém útoku v pátek.

„Tímto případem se zabıvají kriminalisté z Mladé Boleslavi a krajští kriminalisté z odboru kybernetické kriminality,“ řekla mluvčí středočeskıch policistů Veronika Čermáková. Kriminalisté podle ní nyní zajišťují důkazy.

Psychiatrická nemocnice v Kosmonosech u Mladé Boleslavi je dlouhodobě obsazena zhruba z 95 procent. Pro pacienty má připraveno zhruba 600 lůžek, z toho asi 500 jich je přímo v Kosmonosech, necelá stovka na dislokovaném pracovišti v Sadské na Nymbursku. Ročně nemocnicí projde asi 2100 pacientů.

Nemocnice poskytuje jak hospitalizační, tak ambulantní psychiatrickou péči s využitím různıch terapeutickıch postupů. Léčí pacienty se všemi diagnózami, pacientem kosmonoské nemocnice se může stát člověk starší 18 let, děti nemocnice neléčí. Zaměstnává zhruba 500 lidí. Patří mezi nejstarší léčebny v Česku, první pacienty přijala v roce 1869.