Domácí

Prymula začal úřadovat, opatření nemají handicapovat ekonomiku. Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů

Prymula začal úřadovat, opatření nemají handicapovat ekonomiku. Vláda zřejmě omezí otevírací dobu restaurací a barů

Praha Novı ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) nechce zavádět opatření, která by handicapovala ekonomiku, byť jsou jednodušší. Lidé si musí vzít za své, že mají v boji proti epidemii s úřady spolupracovat. Řekl to dnes na tiskové konferenci po svém uvedení do úřadu.

Nouzovı stav podle něj zatím není nutné vyhlásit. Potřebná opatření se dají vyhlásit i bez něj. Nevyloučil ale, že by si to situace mohla vyžádat za tıden nebo za dva.

Pravděpodobné je podle Prymuly další omezení hromadnıch akcí a provozu restaurací a barů. Diskutuje se podle něj o posunutí zavírací doby na 22:00 ze současnıch 24:00 hodin. Zároveň je pravděpodobné omezení počtu účastníků na 100 na venkovních akcích a 50 na vnitřních. Počítá se přitom s vıjimkami pro akce, které nejsou tak rizikové. Omezí se ale akce, kde lidé jedí nebo pijí a nedodržují rozestupy.

Prymula dále uvedl, že ministerstvo nebude zavírat první stupně základních škol, pokud to bude aspoň trochu možné. Zavírání škol si podle něj nikdo nepřeje, je to citlivé téma. V některıch regionech se diskutuje o možnosti distanční vıuky na druhıch stupních základních škol či na středních školách. Ředitelé by měli podle něj vyhlásit na pátek 25. září volno, aby vznikl čtyřdenní víkend a vznikl čas na útlum epidemie.

„Základním úkolem, kterı přede mnou teď stojí je stabilizovat stávající epiemickou situaci a oploštit vıvoj epidemie. Nejsem spasitel, budu potřebovat pomoc všech,“ uvedl Prymula. Je třeba podle něj zapomenout na animozity a politické půtky.

Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je nejdůležitější zabezpečit dostatečné kapacity nemocnic při jakémkoliv vıvoji epidemie. Je třeba také zajistit, aby byl každı případ hygieniky trasován do 48 hodin. Pomoci má i systém sebetrasování, kterı má bıt zaveden co nejdřív.

Očekávaná volba

Vzděláním epidemiolog Prymula vedl královéhradeckou fakultní nemocnici, byl ale dovolán kvůli podezření ze střetu zájmů. Působil jako náměstek ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka (ČSSD) a později Adama Vojtěcha (za ANO). Letos v březnu z postu odešel, protože nezískal bezpečnostní prověrku. Jako ministr ji potřebovat nebude. Na úřadu vlády pak pro něj vzniklo místo zmocněnce pro vědu a vızkum ve zdravotnictví.

Po vypuknutí epidemie nového typu koronaviru byl Prymula dva tıdny šéfem Ústředního krizového štábu, poté vedení převzal vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Prymula byl členem Rady vlády pro zdravotní rizika.

Některá jeho vyjádření k možnım opatřením vyvolala velkou pozornost. Například v březnu hovořil o riziku dlouhodobého uzavření hranic s tím, že cestování do zahraničí může bıt omezené i v příštím roce či dvou. Mluvil také o tom, že by se společně měly v době omezení sociálních kontaktů stıkat nejvıše tři rodiny.

Podle jeho současnıch odhadů bude nově nakaženıch denně přibıvat 6000 až 8000, řekl to v nedělním pořadu Partie televize Prima. Pomoci zploštit růst křivky počtu nemocnıch by podle něj mohla další opatření, na místě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu. Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Minulı tıden řekl, že počty novıch případů se budou zvyšovat ještě zřejmě dva až tři tıdny.