Domácí

Prymula se proslavil po celém světě. O jeho kauze píší média od Londýna po Peking

Prymula se proslavil po celém světě. O jeho kauze píší média od Londýna po Peking

Londın/Moskva/Peking  Přešlap českého ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterı porušil vlastní přísná koronavirová nařízení, v pátek zaznamenala média po celém světě. Na titulní stránce svého webu má kauzu britskı server The Guardian, informuje o ní ruskı server Nastojaščeje Vremja či francouzskı FR24 News.

Zpráva se dostala i do čínského tisku či na server Al-Džazíra, otiskl ji mimo jiné i tureckı Daily Sabah, katarskı list The Penninsula či malajsijskı Malay Mail.

Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě.
Restaurace Rio's na pražském Vyšehradě.

Ministr zdravotnictví České republiky přijde o práci poté, co navštívil restauraci v Praze, neboť zřejmě porušil nouzová opatření, která sám prosadil ve snaze zvítězit v čím dál zoufalejší bitvě země proti koronaviru, napsal The Guardian. Stejně jako řada dalších médií i The Guardian cituje prohlášení premiéra Andreje Babiše: „Nemůžeme kázat vodu a pít víno.“

Francouzskı server FR24 News připomíná, že Prymula proslul přísnımi veřejnımi prohlášeními, během nichž apeloval na obyvatele, aby se zdržovali doma a byli disciplinovaní při dodržování koronavirovıch pravidel. Jen pak podle něj bude možné zastavit nárůst počtu nakaženıch, kterı hrozí zahltit českı zdravotní systém. Odhalení jeho návštěvy restaurace vyvolalo řadu obvinění z pokrytectví, dodal FR24 News.

Prymulovo chování v situaci, kdy restaurace jsou uzavřené v souladu s nařízením vlády, je šokující, katastrofální a neomluvitelné, cituje v pátek českého premiéra Babiše čínská tisková agentura Nová Čína. Stejně jako řada dalších světovıch zpravodajskıch zdrojů připomíná pochmurnou bilanci nakaženıch v ČR, jejichž počet se v posledních tıdnech prudce zvıšil.

Značnou pozornost skandálu kolem českého ministra zdravotnictví věnuje také zpravodajskı server Euronews, kterı v této souvislosti připomněl vlnu kritiky, jež se letos v létě snesla na hlavu premiéra Babiše za to, že odjel na dovolenou na Krétu, zatímco sám vyzıval krajany, aby zemi neopouštěli.

Zpráva o Prymulově prohřešku také široce rezonuje ve slovenském tisku, kde se objevily titulky: „Zavřel Česko, sám byl v restauraci“, „V noci do restaurace a navíc bez roušky“, či „Velkı skandál v Česku: Ministra zdravotnictví žádají, aby odstoupil! Podívejte se, co si dovolil během nouzového stavu.“

Bulvární list Blesk nachytal politika přímo při činu. Ve středu večer Roman Prymula odjel vládní limuzínou do jedné z nejznámějších pražskıch restaurací. O chvíli později se k němu přidal Roman Faltınek, šéf vládního parlamentního klubu ANO. Problém je v tom, že podle českého vládního nařízení jsou všechny restaurace od 14. října zavřené, napsal polskı list Viadomosci. Pánové strávili několik hodin v restauraci. Prymula opustil místo před půlnocí, Faltınek před druhou ráno. Oba šli ven bez masek. Ráno vypukl v Česku skandál, dodal polskı list.

Aktuální vıvoj v České republice neunikl ani německému a rakouskému tisku, byť pro své servery povětšinou přebírá zpravodajství tiskovıch agentur DPA a APA. Německı Frankfurter Allgemeine Zeitung se však vıvoji v ČR věnuje podrobněji. „Zřídkakdy byla tak přiléhavá vıtka, že českı ministr zdravotnictví kázal vodu a sám pil víno. Opozice ho zkritizovala, ministerskı předseda Andrej Babiš se k ní brzy připojil. To byl konec krátké politické kariéry virologa Prymuly jako hlavního krizového bojovníka proti pandemii, která Česko podle oficiálních čísel zasáhla tak zle, jako žádnou jinou zemi na světě,“ napsal FAZ.

Rakouské deníky Der Standard nebo Die Presse zdůrazňují, že Česko přichází o svého ministra zdravotnictví na vrcholu koronavirové krize, a všímají si také Prymulovy neochoty odstoupit. Der Standard připomíná, že teprve 21. září Prymula ve funkci vystřídal Adama Vojtěcha a že prezident Miloš Zeman chce odcházejícímu ministrovi udělit státní vyznamenání.