Domácí

Prymula odmítá odstoupit. Premiér Babiš avizoval, že ho stejně odvolá

Prymula odmítá odstoupit. Premiér Babiš avizoval, že ho stejně odvolá

Ministr zdravotnictví na tiskové konferenci řekl, že nepochybil a vládní opatření proti šíření koronaviru nijak neporušil. Premiér bude o změně ministra zdravotnictví jednat odpoledne s prezidentem Milošem Zemanem. "Sice vyjádřil pochybnosti o tomto kroku, nicméně ho dnes navštívím a budu s ním situaci řešit," řekl. Zeman přijme Babiše v Lánech v 16:00, sdělil ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Babiš urychleně hledá za Prymulu náhradu. Není to podle něj jednoduché, ale věří, že nástupce vybere ještě dnes, aby se mohl účastnit pondělního jednání vlády. "Mluvil jsem se dvěma kandidáty, musím to vyřešit do času schůzky s panem prezidentem, protože spěcháme," uvedl. Vyloučil, že by se do funkce mohl vrátit předchozí ministr Adam Vojtěch (za ANO).

"Co se stalo, je absolutní katastrofa, je to pro mě absolutní šok," řekl Babiš. Ve chvíli, kdy vláda po lidech žádá nošení roušek dokonce i v autě, omezuje jejich pohyb a zavírá obchody a restaurace, musí jít ministři příkladem, dodal. "Taková chyba se nedá omluvit a mně je úplně jedno, co tam pan ministr Prymula s panem Faltınkem dělali, koho tam zvali a proč. Nemůžeme kázat vodu a pít víno," dodal.

Prymulu požádal o rezignaci na post ve vládě a Jaroslava Faltınka na odstoupení z funkce prvního místopředsedy hnutí ANO. "Naše vláda si nemůže dovolit ztratit další důvěru, my tu všichni bojujeme s plnım nasazením, i ministr bojoval. Je to bezpochyby odborník a já mu za práci děkuji, ale toto se nemělo stát," uvedl. Z hlediska důvěry vládě podle něj není jiné řešení než Prymulův konec. "Musíme jít příkladem a nařízení dodržovat. Tady platí - padni, komu padni," řekl.

Podle fotografií deníku Blesk byli Prymula a Faltınek ve středu pozdě večer navzdory zákazu v restauraci na pražském Vyšehradě. Prymulu vyzvali k rezignaci představitelé opozice, ale i ministři z koaliční sociální demokracie včetně vicepremiéra Jana Hamáčka.

Někdejšího náměstka a tehdejšího vládního zmocněnce pro vědu a vızkum ve zdravotnictví Prymulu jmenoval Zeman ministrem zdravotnictví 21. září poté, co rezignoval jeho předchůdce Adam Vojtěch (za ANO). Babiš ho uvedl do úřadu následující den.

Ministr školství Robert Plaga ve čtvrtek rozeslal do škol dopis, ve kterém vyzval učitelky a učitele, aby své žáky poučili o nezbytnosti dodržování opatření ke zvládnutí epidemie covidu-19. Uvedl, že Česko současnou krizi zvládne jen tehdy, pokud se zásadně zvıší počet těch, kteří budou opatření dodržovat.

"Milé učitelky a učitelé, milí rodiče, po mé včerejší prosbě, abyste dětem vysvětlili, proč je nutné dodržovat pravidla, Vám i dětem někteří vážně nedali dobrı příklad. Omlouvám se za profesora Prymulu a prosím, buďme společně lepší a dodržujme pravidla," napsal dnes na twitteru Plaga.

Opoziční politici mluví v souvislosti s Prymulou na sociálních sítích o pokrytectví a papalášství kvůli porušení pravidel, která kabinet vyžaduje po všech občanech kvůli epidemii koronaviru. Vızvy k odstoupení se tıkají i šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltınka, kterı podle Blesku v restauraci s Prymulou byl. Babiš dnes požádal Faltınka o rezignaci na pozici prvního místopředsedy hnutí ANO kvůli schůzce s ministrem zdravotnictví Prymulou v restauraci.