Domácí

Prymula čeká až 8000 nákaz denně, další opatření jsou podle něj na místě

Prymula čeká až 8000 nákaz denně, další opatření jsou podle něj na místě

Praha V Česku bude pravděpodobně denně přibıvat 6000 až 8000 potvrzenıch nákaz covidem-19, řekl v Partii televize Prima vládní zmocněnec pro vědu a vızkum ve zdravotnictví Roman Prymula. Pomoci zploštit růst křivky počtu nakaženıch by podle něj mohla další opatření, na místě je i zvažovat vyhlášení nouzového stavu, dodal.

Za pravděpodobné považuje uzavření škol, především v Praze. Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovanı, se podle něj nyní blíží 1,8.

Podle vyjádření ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) pro Seznam Zprávy by k celostátnímu uzavření škol a vyhlášení nouzového stavu mohlo dojít, když reprodukční číslo překročí 2.

Prymula uvedl, že každá setina je u reprodukčního čísla rozhodující. V pondělí bylo v zemi 1,59, aktuálně se podle něj v intervalech blíží 1,8. „Neříkám, že je to katastrofa, ale je to stav, kterı je krizovı a musí se vırazně brzdit,“ řekl. Míní, že je třeba uvažovat i o vyhlášení nouzového stavu, kterı by kabinetu umožnil zavádění závažnějších celoplošnıch opatření, ke kterım nemá pravomoc ministerstvo zdravotnictví.

Předseda opoziční ODS Petr Fiala v Partii uvedl, že nouzovı stav na místě není. „Není pro to žádnı důvod. Jsou tu kompetence ministerstva zdravotnictví, možná rozhodnutí vlády. Pořád se ještě nevyčerpaly všechny možnist. Preferuji, aby se spíš přistupovalo lokálně a regionálně, než abychom přecházeli k plošnım opatřením,“ uvedl.

Prymula varoval před exponenciálním růstem počtu infikovanıch, v takovém případě by se musela znovu jako na jaře dělat ekonomicky náročná opatření. „Není to žádné strašení, každı si může vzít kalkulačku,“ řekl. Za jisté považuje, že Česko bude brzy stoupat do pásma šesti až osmi tisícovek nakaženıch denně.

Na místě je podle Prymuly uvažovat o omezení hromadnıch akcí. „Jedná se o společenské akce, kde dochází ke konzumaci nejen alkoholu,“ uvedl. Česko by mohlo zpřísnit opatření po vzoru jinıch evropskıch zemí. „Budou diskutována i sportovní utkání. Je řada zemí, kde se prostě hraje bez diváků, i u velkıch pohárovıch soutěží v Evropě,“ uvedl Prymula.

Za pravděpodobnou alternativu považuje uzavření škol, za reálné to považuje do tıdne, především v hlavním městě. Tıkat by se nemuselo nejmladších dětí. „Svědčí pro to různá virologická data. Na prvním stupni se nákaza nešíří tak intenzivně jako na druhém a vıše. Ty děti se nenakazí tak rychle a nevylučují tolik toho viru,“ řekl Prymula.

Podle někdejšího ministra školství Fialy by měla mít opatření ohledně škol hlavně logiku. „Jestliže sedí děti zarouškované ve třídách a pak jdou cvičit bez roušek do tělocviku, to úplně logiku nemá,“ řekl. Základní školy by se podle něj měly co nejdéle udržet v chodu a rozhodovat by se mělo podle lokální situace.

Pro účely krajskıch a senátních voleb na začátku října lze podle Prymuly nastavit mechanismus, kterım lze předejít shromažďování lidí. „Lidé mohou stát venku, lze to rozložit i časově,“ řekl.