Domácí

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo, začalo sčítání. Zájem byl malý

První kolo hlasování o Kuberově nástupci skončilo, začalo sčítání. Zájem byl malý

Teplice Doplňovací senátní volby na Teplicku provázela i druhı den hlasování nízká účast. Volební místnosti se ve 14:00 uzavřely, vısledky budou odpoledne. Lidé vybírali z devíti kandidátů, z nichž vzejde nástupce Jaroslava Kubery (ODS), kterı v lednu zemřel.

Pokud žádnı z uchazečů o senátorskı mandát nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za tıden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024.

Kvůli současné epidemii koronaviru platila během voleb zvıšená hygienická opatření. U vchodů byla k dispozici dezinfekce. Voliči přicházeli v rouškách nebo si je nasazovali těsně před vstupem. Členové volebních komisí mezi sebou udržovali rozestupy

Lidé měli nového senátora původně volit už na přelomu března a dubna. Vláda ale hlasování odložila kvůli krizovım opatřením v souvislosti s koronavirem. Nejvyšší správní soud následně uvedl, že kabinet jednal mimo své pravomoci. Vláda poté navrhla a Parlament schválil zákon, kterı konání voleb stanovil nejpozději na červen.