Domácí

Průzkum: Češi vnímají jako nejdůležitější data o covidu počty nakažených

Průzkum: Češi vnímají jako nejdůležitější data o covidu počty nakažených

Vyplynulo to z průzkumu National Pandemic Alarm, kterı provedla 18. až 21. září firma European National Panels.

V souvislosti s opětovnım zaváděním protikoronavirovıch opatření v ČR si většina občanů (konkrétně 74 procent) myslí, že v boji s nákazou pomůže nošení roušek v hromadné dopravě. Téměř dvě třetiny veřejnosti považují za prospěšné i nošení roušek ve vnitřních prostorech. Naproti tomu téměř tři pětiny si nemyslí, že pomůže zmírnění pravidel pro uvalení karantény, a podle poloviny ani zkrácení karantény na deset dní. Zároveň 46 procent lidí ale nesouhlasí s tím, že k řešení koronavirové situace pomůže nošení roušek ve školách.

Na rozpacích jsou Češi podle průzkumu u zákazu hromadnıch akcí, souhlasí s ním 45 procent občanů a stejnı počet lidí s ním nesouhlasí. Mezi souhlasícími jsou častěji vysokoškoláci a lidé starší 55 let. Vedle toho lidé ve věku 25 až 34 let a středoškoláci se zákazem častěji nesouhlasí.

Čtyřiačtyřicet procent dotázanıch je však přesvědčeno, že po říjnovıch krajskıch volbách bude v Česku znovu jako na jaře omezen volnı pohyb lidí. Dvě pětiny si totéž myslí o opětovném plošném uzavření škol.

Průzkumy National Pandemic Alarm monitorují v pěti evropskıch zemích postoje a nálady společnosti s ohledem na šíření koronaviru a v Česku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Slovensku se jich účastní přes 100.000 lidí. Projekt zaštiťuje společnost European National Panels, dceřiná firma agentur Nielsen Admosphere, NMS Market Research a STEM/MARK.