Domácí

Průtrž mračen spláchla nemocnici, na jihu vyhnala lidi z domů. Bouřky hrozí dál, sledujte radar

Průtrž mračen spláchla nemocnici, na jihu vyhnala lidi z domů. Bouřky hrozí dál, sledujte radar

Hasiči čerpali vodu ze sklepů, odklízeli stromy, řekly řekly mluvčí jihočeskıch hasičů Vendula Matějů a starostka Chluman Kateřina Pudivítrová (Nezávislí).

V Chlumanech se lidé, jimž voda zalila domy, ubytovali u sousedů. Hráz rybníka se neprotrhla. Jedna vytopená rodina odjela do Volar. „Dvě rodiny se mohly vrátit v noci domů, protože voda opadla. Záplavy byly na dvě části: potok vytopil dvě rodiny, ty ale nebyly evakuované, ty si to ještě rychle vyklidily. Ale hráz rybníka způsobila, že se evakuovaly tři rodiny. Hráz ale nepraskla a mohly se vrátit domů,“ řekla starostka obce s 307 obyvateli. Dalším lidem v Chlumanech způsobil prudkı déšť škody na zahradách.

Jihočeští hasiči měli nejvíce práce v sobotu po 21:00. Pětkrát čistili silnice od naplavené zeminy a bahna, například v obcích Čkyně, Žárovná a Radhostice. Třináctkrát čerpali vodu ze sklepů a ucpanıch kanálů, v Netolicích, Vitějovicích, Lazišti i jinde. Odklízeli popadané stromy, monitorovali potoky.

Kroměříž pod vodou

„V Kroměříži ve více jak deseti případech voda zaplavila sklepy domů. Hasiči tak vodu odčerpávali například v ulici Talichova, Úprkova, Moravská, Braunerova, Vodní, Kojetínská. V ulici Třebízského voda vytlačila víko kanalizace a poté zaplavila cestu,“ uvedla Javoříková.

Voda zaplavila sklepy několika domů i v Pozlovicích na Zlínsku a v Ostrožské Nové Vsi u Uherského Hradiště. V Nedakonicích na Uherskohradišťsku hasiči čerpali vodu z čističky odpadních vod a z podjezdu. V Kunovicích voda zaplavila železniční podjezd.

Vıstraha před silnımi dešti nadále platí, především pak v okolí Zlínského kraje.

Sledujte, kde udeří bouřky na radaru

„V noci na neděli se budou v jižní polovině Čech místy vyskytovat občasnı déšť nebo přeháňky. Srážky mohou bıt ojediněle vydatné anebo se může vyskytnout bouřka. Do nedělního rána může ojediněle spadnout kolem 40 mm i během krátké doby, s největší pravděpodobností během večera,“ upozorňují hydrometeorologové.