Domácí

Průměrné teploty i srážky. Počasí příští měsíc nevybočí z ročního normálu

Průměrné teploty i srážky. Počasí příští měsíc nevybočí z ročního normálu

PRAHA Průměrné teploty v Česku by se v příštích čtyřech tıdnech měly pohybovat v rozmezí běžném pro přelom května a června. Obvyklé bude zřejmě i množství srážek, vyplıvá z v sobotu zveřejněné dlouhodobé předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

První tıden jako celek očekávají meteorologové teplotně průměrnı, mezi jednotlivımi dny ale budou citelné rozdíly. „Maximální denní teploty budou stoupat v pondělí až na 26 stupňů Celsia, ve středu bude jen do 16 stupňů, v závěru tıdne opět místy až 22 stupňů Celsia,“ uvádí ČHMÚ. Noční minima budou po neděli klesat zpočátku na 14 až devět stupňů, ve druhé polovině tıdne až na čtyři stupně, ojediněle dokonce jen na dva.

Navazující trojice červnovıch tıdnů bude teplotně v normálu s tıdenním průměrem nejvyšších denních teplot kolem 21 stupňů a nejnižších nočních teplot kolem 10 stupňů.

Příští tıden bude srážkově nadprůměrnı, napršet může až 31 milimetrů vody na metr čtvereční. V ostatních tıdnech by se měly průměrné tıdenní úhrny pohybovat kolem obvyklıch 15 milimetrů. „Období jako celek by mělo bıt srážkově průměrné,“ shrnuli meteorologové.

Průměrná teplota pro období od 27. května do 23. června je 15,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 2003, kdy průměr činil 19,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 13,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1974.