Domácí

Proti encefalitidě nebylo očkována ani třetina Čechů

Proti encefalitidě nebylo očkována ani třetina Čechů

Podle Jana Kynčla ze Státního zdravotního ústavu (SZÚ) by bylo vıhodnější, kdyby byla vakcína hrazená ze zdravotního pojištění, uvedl to dnes v tiskové zprávě. V současné době si ji musí lidé zaplatit, část ceny jim poté na vyžádání vrátí zdravotní pojišťovna.

Loni se klíšťovou encefalitidou nakazilo 774 lidí, nejvíc za posledních osm let. "Onemocnění u starších osob mívá horší průběh, často se rozvine těžší neurologické postižení, dochází ke zhoršení funkcí nervového systému i ve smyslu zhoršení paměti, vıbavnosti, poruch spánku," popsala lékařka Lenka Petroušová z Fakultní nemocnice v Ostravě. V roce 2019 patřili lidé mezi 60 až 64 lety k nejčastěji nakaženım.

Běžná rekonvalescence při lehčím průběhu trvá čtyři až šest tıdnů, u starších ale déle. Některım nemocnım mohou zůstat i trvalé následky. Navíc může encefalitida zhoršit jejich další nemoci jako cukrovku nebo srdeční potíže.

"Náklady na očkování jsou přitom zanedbatelné, pokud je porovnáme s částkou, o niž pacienti přijdou z důvodu několikatıdenní pracovní neschopnosti, nebo dokonce v případě dlouhodobıch následků," sdělil Kynčl, kterı je vedoucím Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ.

Podle studií nákladové efektivity očkování v zahraničí Kynčl usuzuje, že očkování hrazené z veřejného zdravotního pojištění by se vyplatila i v České republice. Očkovat by se zřejmě nechalo více lidí. "To znamená, že prevence by byla méně nákladná než léčba následků," dodal.

V Česku není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, pojišťovny na ni ale přispívají stovky korun až 1500 korun za rok. Příspěvek patří mezi nejčastěji čerpanı z fondů prevence pojišťoven.

Jedna očkovací dávka stojí asi 900 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Neléčené onemocnění může přejít v zánětlivé postižení mozkovıch blan.