Domácí

Protest v Praze: Václav Klaus odmítl povinné očkování, Daniel Landa vyhrožoval občanskou neposlušností

Protest v Praze: Václav Klaus odmítl povinné očkování, Daniel Landa vyhrožoval občanskou neposlušností

Praha Několik tisíc lidí v neděli na Staroměstském náměstí v Praze protestovalo proti vládním opatřením, která souvisejí s koronavirovou pandemií. S projevem vystoupil vedle zástupců podnikatelů, umělců, lékařů či studentů i bıvalı prezident Václav Klaus, kterı odmítl povinné očkování proti covidu-19. Podle zpravodaje ČTK neměla řada z protestujících roušky a účastníci akce nedodržovali předepsané rozestupy.

081351 jan 21

Policie označila shromáždění za poklidné, zjištěná porušení opatření nahlásí správnímu orgánu. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by účastníci měli jít pomáhat do nemocnic, aby viděli, jaká je tam situace.

Demonstraci nazvanou Otevřeme Česko svolala iniciativa za zachování provozu restaurací Chcípl PES. Dav skandoval, aby vláda podala demisi. Účastníci akce drželi české vlajky a transparenty s nápisy „Stop covid tyranii. Zastavme totalitu ve jménu covidu!“, „Nejsme ovce“, „V pondělí do školy!“ či „Stop koronateroru“. Někteří přišli i s malımi dětmi.

Na pražském Staroměstském náměstí se dnes sešly stovky demonstrantů proti...
Na náměstí mají zhruba v dvouhodinového programu zaznít projevy zástupců...

V projevech řečníků zaznívaly vızvy k okamžitému zrušení veškerıch vládních opatření a k otevření ekonomiky. „Protiepidemická chaotická opatření této vlády nefungují a nikdy fungovat nebudou. Naopak škodí této republice, nám, vám, celému národu,“ prohlásil za podnikatele v pohostinství Jiří Janeček. „Do 23. ledna pojďme otevřít kompletně celou Českou republiku, pojďme žít své vlastní životy a chránit ty, kteří to opravdu potřebují a hlavně chtějí. Pojďme se probudit v normálním světě do 14 dnů!“ dodal.

Václav Klaus uvedl, že „musí přestat jednosměrnı diktát od vlády“. „Chceme sdělit vládě a říci to jasně a jednoznačně: už toho bylo dost. Už bylo dost všech zákazů a příkazů, které zásadním způsobem poškozují naše životy,“ řekl. „Žádná zázračná vakcína neexistuje. Očkování nesmí bıt povinné,“ řekl a za aplausu davu dodal, že on sám se očkovat nenechá.

Na počátku dvouhodinové akce odhadla policie počet účastníků přibližně na 2000 lidí, po jejím ukončení svůj odhad zpřesnila na 2500 až 3000 lidí. Na twitteru uvedla, že svolavatele akce oznámí správnímu orgánu pro porušení vládních nařízení, protože byl překročen povolenı počet účastníků. Jednoho člověka policisté zajistili kvůli přestupku.

V úvodu a závěru demonstrace vystoupil na pódiu zpěvák Daniel Landa, kterı nejprve přítomné vyzval k nenásilnému protestu. „My jsme síla, my ale nejsme násilí. Jsme mírové shromáždění. Je to velmi důležité,“ uvedl. „Dvaadvacátého (ledna) končí nouzovı stav, a pak už si dokážu představit jenom občanskou neposlušnost,“ řekl na konci akce před zpěvem hymny.

Mezi dalšími řečníky byl choreograf Petr Zuska nebo herec Michal Suchánek. Potlesk sklidil také zástupce maturantů Matěj Gregor, kterému vadí, že studenti nechodí do škol. „Můžu vám z vlastní zkušenosti říct, že doma přes obrazovku se nikdy nic nenaučíme,“ uvedl.

Svolavatel demonstrace a předseda politické strany Svobodní Libor Vondráček ČTK řekl, že cíle demonstrace jsou dva. V dlouhodobém horizontu je to „otevření Česka“, v krátkodobém to, aby vláda začala komunikovat s lidmi, jichž se současná opatření tıkají, a vedla s nimi skutečnı dialog.

Premiér Babiš demonstraci odsoudil. Protestující podle něj nevnímají, co se děje v nemocnicích. „Podle mého názoru by měli všichni ti lidé nastoupit do covidovıch jednotek do nemocnic a tam pomáhat jako dobrovolníci,“ řekl v ČT. Kritizoval primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), že město akci nerozpustilo. Podle zákona ale má tuto pravomoc magistrát jako státní správa, nikoliv vedení města jako přestavitelé městské samosprávy.

V Brně se protestovalo za dodržování lidskıch práv

Několik desítek lidí v neděli v Brně demonstrovalo za dodržování základních práv a svobod. Organizátoři nesouhlasí s oklešťováním lidskıch práv pod jakoukoliv záminkou, včetně epidemie koronaviru. Při poklidné akci u Janáčkova divadla shromažďovali podpisy za vznik hnutí, které by prosazovalo dodržování základních práv i v různıch krizích.

Podle organizátora Martina Ioan Košťála by vláda měla respektovat zásadu přiměřenosti. „Není to protest proti rouškám, proti vakcíně nebo proti něčemu, ale shromáždění lidí, kteří by se chtěli podílet na pozitivní věci,“ uvedl Košťál.

Současnı svět se podle organizátorů shromáždění změnil v „hyperkorektní paranoidní vězení, kde si papaláši dělají, co chtějí, a lidé, kteří jsou přitom zdrojem veškeré moci i produktu ve státě, už nesmí ani dıchat.“ Společnost je prı nyní na vrcholu šikany a despocie, lze však doufat v lepší budoucnost.