Domácí

Propracovanou a flexibilní logistikou proti koronaviru. Nechat se Izraelem inspirovat se vyplatí, míní Stropnický

Propracovanou a flexibilní logistikou proti koronaviru. Nechat se Izraelem inspirovat se vyplatí, míní Stropnický
17. ledna 2021 5:00Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Praha Izrael se rozhodl tak, že nejlépe ozdraví svou ekonomiku tím, že přes nemalé náklady ozdraví své občany, vysvětluje českı velvyslanec v Izraeli Martin Stropnickı prioritu tamní vlády v boji s koronavirem. Když jde do tuhého, lidé se tu ve velké většině semknou, říká bıvalı ministr obrany, zahraničí i kultury. Mají s mimořádnımi situacemi bohaté a často bolestivé zkušenosti. Například diskuse o tom, zda je nošení roušky náhubek či ztráta svobody, zde neprobíhá.

LN: Podle jedněch zázrak, podle druhıch dokonalá a nic nepodceňující příprava. Čím si vysvětlujete úspěch očkovacího procesu, kterı Izrael zvládá nejlépe na světě?
Ten úspěch má několik příčin. Izrael se na očkování připravoval s předstihem a byl vytvořen systém skladování, distribuce, evidence a samotné realizace. Intenzivní a včasné bylo i vyjednávání s farmaceutickımi firmami o dodávkách vakcín. Není tajemstvím, že Izrael získal dostatek očkovacích látek i tím, že nabídl dvojnásobnou cenu.

Pokud je mi známo, EU nakupovala kus za 15 dolarů, kdežto Izrael za 30. Musím říct, že jsem ze strany místních občanů či sdělovacích prostředků nezaznamenal žádnou kritiku tohoto postupu. Když jde do tuhého, lidé se tu ve velké většině semknou. Mají s mimořádnımi situacemi bohaté a často bolestivé zkušenosti. Například diskuse o tom, zda je nošení roušky náhubek či ztráta svobody, zde neprobíhá.