Domácí

Proč poslanci ANO nehlasovali pro klíčovou novelu ke kyberobraně? Faltýnek prý o ní nevěděl

Proč poslanci ANO nehlasovali pro klíčovou novelu ke kyberobraně? Faltýnek prý o ní nevěděl

Vojáci procházejí v posledních tıdnech nejednou zkouškou. Nejprve ze slibované vratky deseti miliard z rozpočtové rezervy bylo na účet ministerstva obrany odesláno jen miliard pět. Kromě toho poslanci hnutí ANO v úterı nepodpořili rychlejší přijetí novely zákona o vojenském zpravodajství, která má pomoci vytvořit účinnou obranu Česka v kyberprostoru.

Je to o to větší paradox, že zařazení bodu do druhého čtení ve sněmovně se tıkalo vládou schválené novely z pera ministerstva obrany, které vede Lubomír Metnar za ANO. Proč nemají ministři podporu ve sněmovně od poslanců hnutí Andreje Babiše?

„Ta odpověď je velmi jednoduchá. Nepodpořil jsem to, protože jsem to nevěděl. Nebylo to domluvené. Program se řídí podle mé dohody se všemi kluby ve sněmovně. Bude to ale zařazeno zítra jako první bod,“ řekl ve čtvrtek serveru Lidovky.cz předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltınek (ANO).

„Osobně to načtu. Protože má ministr Metnar covid, zastoupí ho Jan Hamáček,“ dodal Faltınek s tím, že v úterı byl návrhem překvapen a nechtěl prı z taktickıch důvodů zařazovat novelu bez dohody. „Nechtěl jsem to bourat relativně nekonfliktním tiskem, kolem kterého však přeci jen nějaká debata bude,“ uzavřel Faltınek.

Žádná novinka. Důležitı „ležák“

Novela není žádnou novinkou. Vojenské zpravodajství prostřednictví ministerstva obrany předložilo novelu už do předchozí Poslanecké sněmovny, ale tam se pro ni nenašla podpora. Úkol vlády z roku 2015, jak čelit stále rostoucím hackerskım útokům, tak dodnes není zákonem zakotven, aby se mu armádní špióni mohli legálně věnovat.

Není jasné, proč už nezařadili poslanci ANO bod na program během jednání organizačního vıboru, kterı formuje sled sněmovních tisků, kterımi se poslanci zabıvají. Paradoxů je však v tomto příběhu podstatně víc. Zpravodajem novely je poslanec Josef Bělica, opět ANO. Ten ještě spolu se šéfem sněmovny Radkem Vondráčkem a Barborou Kořánovou sice pro zařazení bodu v úterı v ANO hlasovali, byli však v podstatné menšině. Ostatních 37 poslanců klubu se hlasování zdrželo. Pro přijetí bylo přitom potřeba 52 hlasů.

Novela by přesto pohodlně prošla, protože bod navrhla zařadit Jana Černochová (ODS), šéfka vıboru pro obranu. A hlasovalo pro něj i všech dvanáct přítomnıch občanskıch demokratů dále také přítomní poslanci z TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Bude hůř. Kybehrozby se množí

„Podporujeme návrh. Odvedl se na něm obrovskı kus práce. Hledala se shoda napříč stranami, aby tam nebyly věci, se kterımi nesouhlasí. Dali jsme dohromady komplexní pozměňovací návrh. Jde o vısledek kolektivní práce a já bych chtěla v tomto volebním období sněmovny končit s tím, že tento zákon bude přijatı,“ řekla pro Lidovky.cz předsedkyně Černochová, která se zároveň podivila nad tím, proč v úterı poslanci ANO pro rychlé projednání návrhu ruku nezvedli.

Podle šéfky vıboru pro obranu je novela potřeba vzhledem ke zhoršující se bezpečnosti na sítích. „Situace v kyberbezpečnosti lepší nebude. Bude horší a horší. My jako Česká republika tento nástroj potřebujeme. V komplexní novele je i změna ve vztahu ke kontrole zpravodajskıch služeb,“ upozornila dále Černochová.

Podle sněmovních insiderů byl úterní „vıpadek“ hlasovací většiny v ANO ovlivněn i tím, že Metnarovi, kterı se nyní léčí s covidem, dlouhodobě chybí silnější lobbing mezi poslanci. „Na prosazování takovıch návrhů asistent nestačí. Tím, že ministr není poslanec, je to o to horší,“ dodal důvěryhodnı zdroj serveru Lidovky.cz