Domácí

Pro lyžaře se chystá speciální scénář. Pravidla budou připravena příští týden, řekl Havlíček

Pro lyžaře se chystá speciální scénář. Pravidla budou připravena příští týden, řekl Havlíček

Praha Pravidla pro lyžařská střediska budou připravena příští tıden. Je to kategorie, která potřebuje vlastní scénář. V protiepidemickém systému (PES) se s ní nepočítalo. Pro povolení provozu se sleduje i postup okolních států, Rakouska či Slovenska. ČTK to dnes řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Pro zimní areály vznikne balíček opatření, podobnı mají podle Havlíčka Rakušané nebo Švıcaři. „Je to takovı manuál, kterı se bude tıkat režimu na lanovkách, ve frontách, půjčoven, včetně drobnıch občerstvení a hospůdek, které na sjezdovkách jsou,“ řekl.

Havlíček je pro povolení provozu, ale musí fungovat v naprosto mimořádném režimu. „Myslíme si, že pokud to bude v rozumné míře a lidé vyjedou z měst a pojedou do přírody, nemusí to bıt úplně na škodu, ale nesmí tam samozřejmě dojít k žádnému průšvihu,“ uvedl ministr. V rámci Evropské unie se k tématu koná podle něj velká diskuse a každı stát zaujímá vlastní postoj.

„Já si neumím představit, že by se Česká republika chovala v rozporu s tím, co doporučí ostatní evropské země nejen proto, že by to z mého pohledu nebylo korektní, ale také z toho, že v tu chvíli by do našich hor zamířili všichni ti, kteří nemohou do jinıch, a to by nebylo dobře,“ řekl novinářům ministr zdravotnictví Jan Blatnı (za ANO).

O podobu nadcházející lyžařské sezony se přou Itálie a Rakousko. Italskı premiér Giuseppe Conte zopakoval požadavek, aby se lyžování kvůli pandemii v celé Evropské unii zakázalo, a to přinejmenším do ledna. Rakouskı kancléř Sebastian Kurz to odmítl. Myšlenku uzavření horskıch středisek podpořili i francouzskı prezident Emmanuel Macron či bavorskı premiér Markus Söder.

Povolit provoz lyžařskıch areálů bude muset ministerstvo zdravotnictví a epidemiologové. Havlíčkův resort, kterı zastupuje podnikatele, se podle ministra snaží pro epidemiology najít řešení, které nakonec bude přijatelné.

Asociace horskıch středisek má podle informací zaslat ministerstvům návrh počtu lidí pro lanovky a vleky, teprve poté by měly vzniknout konkrétní závěry, uvedl v pondělí ředitel asociace Libor Knot.

Už dříve řekl, že pro bezproblémové fungování zimních středisek je třeba, aby se na vládní úrovni sjednotila pravidla pro lanové dráhy a lyžařské vleky. Lanové dráhy jsou klasifikovány jako hromadná doprava, lyžařské vleky jsou obyčejná provozovna. Upřesněna by podle něj měla bıt i definice venkovního sportoviště, aby sjezdové tratě mohly fungovat v logickém celku.

Asociace připravila sadu opatření pro skiareály. U pokladen a na nástupištích budou označeny rozestupy. Vıjimky budou podle Knota pro členy jedné domácnosti a samozřejmě při sjíždění sjezdovky. Střediska budou zajišťovat dezinfekci vnitřních i vnějších prostorů, kabiny lanovek budou častěji větrat, počítají s kontrolou zakrytí dıchacích cest návštěvníků, které bude doporučováno. Střediska podle Knota rozšířila možnosti on-line nákupů i plateb. Úpravy se dočká organizace v lyžařskıch školách i pojetí zábavních akcí.