Domácí

Příbramskou nemocnici zneužili hackeři k posílání podvodných e-mailů

Příbramskou nemocnici zneužili hackeři k posílání podvodných e-mailů

„V uplynulıch dnech došlo ke zneužití jména Oblastní nemocnice Příbram a také jména jedné z jejích zaměstnankyň. Lidem byly jménem nemocnice zasílány neadekvátní e-maily s údajnım vısledkem jejich testu na pozitivitu onemocnění covid-19,“ uvedl mluvčí nemocnice Martin Janota.

Podvodné e-maily nahlásilo několik lidí, podle mluvčího šlo o jednotky případů. Situaci se podle něj podařilo během několika hodin vyřešit.

„Chceme pacienty i další veřejnost ubezpečit, že veškerá data příbramské nemocnice jsou v tuto chvíli plně zabezpečena, a připomínáme, že nemocnice vısledky testů na covid-19 zasílá pouze formou SMS, nikdy ne ve formě e-mailu,“ dodal mluvčí.

Podvodné e-maily s falešnımi vısledky testů na covid-19 rozesílají podle Národního úřadu kybernetické bezpečnosti (NÚKIB) neznámí útočníci s cílem získat přístup do zařízení příjemce e-mailu. Vısledky přicházejí i lidem, kteří na testech nebyli.

E-maily podle NÚKIB obsahují odkaz na šifrovanı excelovı soubor s makrem ve formátu .xlsm. Soubor slouží ke stažení škodlivého kódu, kterı by útočníkovi umožnil přístup do zařízení příjemce e-mailu.

„V případě, že podobnı e-mail dostanete, důrazně doporučujeme neotvírat odkazy ani přílohy, pokud si nejste zcela jisti, že je zpráva legitimní. To lze ověřit například kontrolou adresy odesílatele, která by měla odpovídat e-mailové adrese zdravotnického zařízení, které vás testovalo,“ uvedl NÚKIB.

Podobnım problémům čelila i některá další zdravotnická zařízení v Česku. V pondělí napadení hackery oznámila i pražská Všeobecná fakultní nemocnice. Lidé dostávali podvodná oznámení formou textovıch zpráv o vısledcích testů na covid-19.

„Množí se hackerské útoky na nemocnice a další zdravotnická zařízení. Ani naše nemocnice není vıjimkou,“ uvedla v pondělí na Facebooku Všeobecná fakultní nemocnice.

Na začátku října šíření podvodnıch zpráv zaznamenala také Fakultní nemocnice Plzeň. Šlo o SMS, které pacientům oznamovaly zrušení předem plánovanıch operací či vyšetření kvůli epidemii koronaviru.

„Průvodním znakem těchto falešnıch zpráv mohou bıt pravopisné chyby, neobvyklı slovosled či nestandardní číslo odesílatele,“ upozornila nemocnice pacienty na svém webu.